Sąd Apelacyjny w Paryżu zarządził wznowienie śledztwa ws. oskarżenia francuskiego ministra Geralda Darmanina o gwałt - donosi agencja informacyjna AFP, powołując się na źródła w sądzie. Oskarżenia o przemoc seksualną kierują pod adresem 37-letniego ministra ds. wydatków publicznych dwie kobiety.

Sprawa Darmanina ciągnie się od 2018 roku i choć sądy różnych instancji rozpatrywały ją kilkukrotnie, ostateczny wyrok wciąż nie zapadł.

Gerald Darmanin oskarżany jest przez Sophie Patterson-Spatz o gwałt i molestowanie seksualne, których miał się dopuścić w 2009 roku.

Był wówczas urzędnikiem, a następnie kierownikiem projektu w dziale spraw prawnych ugrupowania konserwatystów Unia na rzecz Ruchu Ludowego, które przekształciło się później w partię pod nazwą Republikanie.

Według Sophie Patterson-Spatz, w zamian za usługi seksualne Darmanin zaoferował jej wsparcie prawne w sądowej sprawie o szantaż.

Ministra oskarżyła także inna kobieta, mieszkanka Tourcoing - miasta na północy Francji, w którym Gerald Darmanin pełnił w latach 2014-17 funkcję mera.

Ta kobieta oskarża Darmanina o wymuszanie usług seksualnych w zamian za przyznanie jej mieszkania socjalnego.