Śledczy FBI rozpoczęli w Dagestanie przesłuchania rodziców braci Carnajewów, podejrzanych o zamach w Bostonie. Tymczasem krewni Carnajewów z USA obwiniają znajomego rodziny, radykalnego islamistę, o indoktrynowanie starszego z braci, Tamerlana.

Śledczy przesłuchiwali Zubejdatę Carnajewą w siedzibie Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). AP podaje, że ojciec zamachowców, Anzor, nie stawił się na przesłuchanie, ponieważ był chory.

Matce Carnajewów zadawano pytania o to, z kim kontaktował się Tamerlan podczas ostatniego pobytu w Dagestanie w 2012 roku - powiedział rozmówca AFP. Jak podaje telewizja ABC, matka braci Carnajewów powiedziała jej dziennikarzom, że to ona zachęciła Tamerlana w 2008 roku do poddania się rygorom islamu, była bowiem zmartwiona jego skłonnością do picia i uganiania się za kobietami. Zubejdat Carnajewa przyznała, że jej mąż postanowił się z nią rozwieść, ponieważ nie podzielał jej dewocji i poglądów na islam.

Rodzice Carnajewów udadzą się do USA, aby przywieźć stamtąd ciało Tamerlana
- poinformował AFP inny przedstawiciel lokalnej policji. Według rosyjskich mediów są oni gotowi polecieć do USA już w czwartek.

Anonimowy pracownik ambasady USA w Moskwie zapewnił, że FBI współpracuje blisko z rosyjskimi służbami bezpieczeństwa. Nie był jednak w stanie sprecyzować, jak długo amerykańscy śledczy pozostaną w Dagestanie.

Tamerlan nie kontaktował się z separatystami z północnego Kaukazu

Dagestański minister spraw wewnętrznych Abduraszid Magomiedow powiedział, że Tamerlan "nie kontaktował się z separatystami z północnego Kaukazu". W jego opinii próba dowiedzenia, że starszy z braci Carnajewów "został zarażony radykalnym islamizmem na Kaukazie" jest manewrem, który ma na celu przerzucenie winy na kogoś innego". Minister zapewnił też, że ojciec zamachowców nie jest zaangażowany w działalność islamistów na Kaukazie.

Tymczasem w USA krewni braci Carnajewów poinformowali śledczych, że do radykalizacji poglądów Tamerlana przyczynił się znajomy rodziny, znany jako Misza, który sam nawrócił się na islam. Wbrew wyznaniu Zubejdat Carnajewej twierdzą też, że nic nie wskazywało na to, by pobyt w Dagestanie zmienił Tamerlana w pobożnego muzułmanina-radykała.

Według krewnych w roku 2008 lub 2009 starszy z braci poznał Miszę, a ten skłonił niezbyt religijnego młodego człowieka do przyjęcia bardzo surowej wersji islamu. Według komisji sprawiedliwości Izby Reprezentantów, to nowa i ważna informacja. Stosowne władze powinny iść tym tropem - powiedział szef komisji Bob Goodlatte, sugerując, że należy identyfikować ludzi, którzy propagują niebezpieczne ideologie.

Starszy z braci był siłą napędową ataku?Młodszy brat Tamerlana 19-letni Dżochar Carnajew przyznał się do przeprowadzenia razem ze starszym bratem zamachu bombowego w Bostonie, ale jednocześnie oświadczył, iż "siłą napędową" ataku był Tamerlan.

Dżocharowi, podejrzanemu o przeprowadzenie zeszłotygodniowego zamachu w Bostonie, w którym zginęły trzy osoby, a ponad 200 zostało rannych, postawiono m.in. zarzut zastosowania broni masowego zniszczenia. Grozi mu za to kara śmierci.