Wraz z nasiloną pomiędzy poniedziałkiem a wtorkiem emisją lawy z wulkanu Cumbre Vieja reprezentujący władze kanaryjskiej wyspy La Gomera Casimiro Curbelo zaproponował, aby hiszpańskie wojsko "bombardowało tereny na La Palmie". Pomogłoby to w wyznaczeniu bezpiecznego kierunku spływania magmy.

W rozmowie z regionalnymi mediami kanaryjski polityk sprecyzował, że nie sugeruje użycia "ciężkiej artylerii, a jedynie małych bomb".

Dodał, że dzięki użyciu bombowców można byłoby "zabezpieczyć" przed zalaniem lawą zamieszkanych terenów, plantacji lub innych ważnych miejsc na La Palmie, z którą sąsiaduje La Gomera.

Curbelo zasugerował możliwość zrzucenia bomb w okolicach komina wulkanu, w którym znajduje się już pięć otworów wyrzucających magmę.

Czy nie moglibyśmy zadziałać tak, abyśmy to my wyznaczyli kierunek biegu spływającej lawy? - powiedział kanaryjski polityk, cytowany m.in. przez dziennik "Canarias7".

Nasilona aktywność Cumbre Vieja

Według hiszpańskich wulkanologów, podczas ostatniej doby nasiliła się aktywność wulkanu Cumbre Vieja. Wskazują oni, że wydostająca się z otworów magma wyrzucana była we wtorek rano na wysokość ponad 20 m.

Z szacunków Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego Hiszpanii (DSN) wynika, że do wtorku magma wulkaniczna zalała blisko 900 hektarów terenów na La Palmie.