Prokuratura na Dominikanie chce wydania międzynarodowego nakazu zatrzymania i aresztowania oskarżonego o pedofilię arcybiskupa Józefa Wesołowskiego, który pełnił funkcję nuncjusza apostolskiego na Dominikanie - podał tamtejszy dziennik "Diario libre".

Według gazety nuncjuszowi zarzuca się zmuszanie nieletnich do świadczenia usług seksualnych w zamian za pieniądze.

Dziennik z Santo Domingo podkreśla, że wniosek prokuratury mógłby otworzyć drogę do procedury ubiegania się o ekstradycję abp. Wesołowskiego.

Wesołowski opuścił Dominikanę, gdy został odwołany przez papieża Franciszka ze stanowiska w sierpniu zeszłego roku. Ostatnio przebywał w Rzymie oczekując na wynik postępowania kanonicznego w sprawie zarzutów o pedofilii. Postępowanie jest prowadzone w Kongregacji Nauki Wiary. Również w Watykanie ma się rozpocząć jego proces karny przed trybunałem.

25 sierpnia Watykan ogłosił, że były nuncjusz nie ma już immunitetu dyplomatycznego i nie wykluczył, że mógłby stanąć przed wymiarem sprawiedliwości innych krajów, które - jak dodano - mają do tego prawo. Abp Wesołowski złożył niedawno odwołanie od kary wydalenia ze stanu kapłańskiego wydanej przez trybunał Kongregacji Nauki Wiary. Apelacja ma zostać rozpatrzona w październiku.

(acz)