Sąd Najwyższy Włoch uniewinnił projektantów mody Domenico Dolce i Stefano Gabbanę, skazanych wcześniej przez sądy niższej instancji za oszustwa podatkowe. "Zawsze byliśmy uczciwymi ludźmi, niech żyją Włochy" - tak skomentowali oczyszczenie z zarzutów.

Sąd uznał, że Dolce i Gabbana nie dopuścili się oszustw podatkowych. Uchylił tym samym wyrok półtora roku więzienia.

W maju sąd apelacyjny skazał projektantów za ukrycie przed włoskim fiskusem 200 milionów euro poprzez założenie spółki w Luksemburgu.  

W styczniu 2013 roku sąd pierwszej instancji w Mediolanie skazał ich na 1 rok i 8 miesięcy pozbawienia wolności, ale styliści odwołali się od tego wyroku.

Obaj zapewnili po piątkowym orzeczeniu Sądu Najwyższego, że byli pewni takiego właśnie rozstrzygnięcia. "Zawsze byliśmy uczciwymi ludźmi, co przyznał włoski wymiar sprawiedliwości, jesteśmy bardzo z niego dumni" - oświadczyli projektanci w wydanej nocie.  

Ich obrońca Massimo Dinoia mówił, że z wcześniejszego wyroku skazującego sądu apelacyjnego wynika, że przestępstwem jest już sam transfer spółki do kraju, w którym panują bardziej korzystne zasady płacenia podatków.  

(mpw)