Na karę dożywotniego więzienia skazano w Turcji sześcioro dziennikarzy, który należeli do Komunistycznej Partii Marksistowsko-Leninowskiej. Ugrupowanie uważane jest za terrorystyczne i ma zakaz prowadzenia działalności.

Założycielka alternatywnego radia Ozgur Radyo, Fusun Erdogan została uznana za winną odgrywania kierowniczej roli w Komunistycznej Partii Marksistowsko-Leninowskiej. Sąd skazał ją na dożywocie, którego domagała się prokuratura. Taką samą karę nałożono na piątkę dziennikarzy należących do organizacji.

Europejska Federacja Dziennikarzy zdecydowanie potępiła wyrok stambulskiego sądu. To całkowity absurd. Wyrok jest hańbą tureckiego wymiaru sprawiedliwości i przykładem absolutnej władzy rządu. Kolejny raz pokazuje, że turecki reżim nie znosi żadnej krytyki - oświadczył przewodniczący Federacji Mogens Blicher Bjerregaard.

Komitet Ochrony Dziennikarzy już rok temu alarmował, że Turcja przoduje wśród krajów przetrzymujących w więzieniach najwięcej dziennikarzy. Wyprzedza w tym niechlubnym rankingu nawet Iran i Chiny.