Nie będziemy nikogo okłamywać. "Gwiezdne Wojny" zagościły w naszych sercach już w młodości. Zmieńmy razem historię naszej Republiki - deklarują na swej stronie internetowej.
Przed spisem ludności czescy wyznawcy jediizmu muszą jednak jeszcze zarejestrować związek wyznaniowy. Aby to zrobić, potrzebują 300 podpisów i trzech pełnoletnich osób, które odpowiednie dokumenty złożą w Ministerstwie Kultury.
Jediizm jako fenomen społeczny po raz pierwszy objawił swą siłę w czasie spisu ludności z 2001 roku. W krajach anglosaskich wiarę w Jedi zadeklarowało około 500 tysięcy osób, przy czym w Nowej Zelandii 53 tysiące jediistów (1,5 procent populacji kraju) stało się drugą co do wielkości grupą wyznaniową. Wówczas wielu ludzi uznało za żart lub formę protestu wpisanie "Jedi" do rubryki pytającej o religię, ale od tamtej pory na całym świecie pojawiają się różne inicjatywy mające na celu formalizację tego systemu wierzeń.
Wiara Jedi to wyznanie synkretyczne, łączące w sobie m.in. cechy chrześcijaństwa, buddyzmu i zen. W filmie George'a Lucasa nie stanowiła konkretnego systemu religijnego, lecz rodzaj filozofii, którą wyznawali jej rycerze. Filarem była przenikająca wszystkie organizmy i materie Moc, dająca się kontrolować przez adeptów Jedi.