​Policja w Minneapolis ogłosiła, że po latach udało się znaleźć czerwone buciki, które nosiła Judy Garland w kultowym filmie "Czarnoksiężnik z Krainy Oz". Obuwie zostało skradzione z muzeum 13 lat temu.

Rubinowe buciki zniknęły z muzeum po napadzie w 2005 roku. Ktoś wybił okno, włamał się do środka, rozbił gablotę i zabrał buty. Według śledczych akcja trwała zaledwie kilka sekund. Obuwie było ubezpieczone na milion dolarów. 

Podczas poszukiwania butów, które wcielająca się w Dorotkę Judy Garland nosiła podczas kręcenia “Czarnoksiężnika z Krainy Oz" w 1939 roku, policjanci odwiedzili m.in. willę pewnego kolekcjonera w San Diego i przydrożną restaurację w Missouri. Sprawdzono także dno jeziora Tioga Mine Pit. Nic to jednak nie dało.

W 2015 roku jeden z bogatych fanów "Czarnoksiężnika z Krainy Oz" zaoferował milion dolarów nagrody za informację o zagubionym rekwizycie. Wkrótce później służby dostały informację, która zaprowadziła ich do Minnesoty, gdzie odnaleziono poszukiwane od lat buty.

Policja na razie nie zdradza, gdzie konkretnie i w jakich okolicznościach znaleziono obuwie, gdyż śledztwo w tej sprawie trwa.

Obecnie na świecie są cztery pary czerwonych, błyszczących bucików, które Judy Garland nosiła w trakcie kręcenia ekranizacji powieści L. Franka Bauma. Obuwie jest wykonane z różnych materiałów i ozdobione cekinami.

(az)