Czeczeńska rodzina z ośmiorgiem dzieci, która przybyła na zachód Francji w czerwcu, została wydalona lotem specjalnym do Warszawy - poinformowała organizacja pomagająca osobom ubiegającym się o azyl.

Rodzina z dziećmi w wieku od 2 do 18 lat została zatrzymana we wtorek w La Roche-sur-Yon i umieszczona w areszcie w Rennes. Rodzinę poinformowano dziś rano w ostatniej chwili o nieuchronnym wydaleniu i zawieziono ją na lotnisko, by umieścić na pokładzie samolotu odlatującego natychmiast do Warszawy - powiedziała rzeczniczka organizacji pomagającej imigrantom Cimade.

Siedmioro z ośmiorga dzieci chodziło do szkoły w La Roche-sur-Yon, gdzie były "znakomicie zintegrowane ze środowiskiem" - powiedziała przedstawicielka stowarzyszenia Sieć Edukacji bez Granic Carole Bohanne.

Rodzina, będąca pod opieką lokalnych stowarzyszeń pomocowych, mieszkała w baraku przylegającym do meczetu "za zgodą i z pomocą merostwa".

Po zatrzymaniu rodziny organizacja zaapelowała o jej zwolnienie. RESF twierdzi, że rząd Francji nie chciał rozpatrywać wniosku rodziny o azyl "tłumacząc się tym, że przybyła do Polski" w 2006 roku i to w tym kraju powinna była wystąpić o azyl.


Expulsion de 8 enfants