W Brazylii bezterminowo zawieszono wydawanie paszportów. Policja federalna, która jest odpowiedzialna za sprawy paszportowe, poinformowała, że skończyły jej się przeznaczone na to środki pochodzące z budżetu.

Reuters zwraca uwagę, że rząd brazylijski boryka się z trudnościami budżetowymi oraz że dochodzi do politycznych rywalizacji o kontrolę nad kasą państwową.

Wydawanie paszportów zawieszono w czasie, kiedy rząd prezydenta Michela Temera usiłuje ograniczać wydatki budżetowe, by uporać się z głębokim deficytem i przyciągnąć do Brazylii więcej inwestycji zagranicznych.

Rząd zaproponował wyasygnowanie z budżetu dodatkowych środków, mających pomóc w rozwiązaniu problemu paszportów. Do parlamentarzystów zaapelowano o zaaprobowanie tego w trybie pilnym jak najwcześniej, możliwie na początku przyszłego tygodnia.

Koszt uzyskania paszportu ważnego 10 lat wynosi w Brazylii od 260 reali (79 USD) do 350 reali (106 USD), jeśli procedura ma być przyspieszona. Wpływy z tego tytułu są przekazywane do funduszu, z którego finansowana jest część wydawania paszportów.

Na razie Brazylijczycy wciąż mogą składać wnioski paszportowe. Mogą też podróżować do Argentyny, Urugwaju i Paragwaju bez paszportów.

(mal)