​Bank Anglii pomógł hitlerowskim Niemcom zrabować złoto Czechosłowacji. Według ujawnionego właśnie raportu, na początku 1939 roku, po tym jak Trzecia Rzesza zajęła Czechosłowację, Bank Anglii przeprowadził sprzedaż sztabek zdeponowanych w Szwajcarii.

Chodziło o przelanie złota z należącego do Czechów rachunku nr 2 w Banku Rozliczeń Międzynarodowych (BIS) na konto numer 17, którego właścicielem był Reichsbank. Sztabki były warte 5,6 mln ówczesnych funtów, co według szacunków odpowiada dzisiejszym 3,5 miliarda złotych.
Jak wynika z wewnętrznego raportu banku, pochodzącego z roku 1950, Bank Anglii (BoE) przeprowadził następnie sprzedaż czeskich złotych sztab. Część trafiła do banków centralnych Holandii i Belgii, a część została sprzedana do Nowego Jorku.
Nie jest jasne, czy te operacje zostały przeprowadzone za wiedzą rządu w Londynie. Brytyjska prasa zwraca jednak uwagę, że stało się to w czasie, kiedy po aneksji Czechosłowacji przez Niemcy, rząd nakazał zamrożenie czeskich aktywów zdeponowanych w Londynie.
Kilka miesięcy później, po inwazji Niemiec na Polskę, Wielka Brytania wypowiedziała wojnę Niemcom, chociaż - jak wiadomo - nie pociągnęło to za sobą pomocy wojskowej. 

Zdjęcia odtajnionego raportu możecie zobaczyć klikając TUTAJ.