Mężczyzna uzbrojony w nóż zaatakował cudzoziemców zwiedzających znane ze starożytnych zabytków miasto Dżarasz w Jordanii. Rannych zostało osiem osób, w tym czworo turystów i miejscowy przewodnik. Napastnik został zatrzymany.

Szczegóły ataku nie są znane. Nie znane są też motywy sprawcy, który zaatakował dziś rano. Wśród rannych są trzy turystki z Meksyku, jedna ze Szwajcarii, ich miejscowy przewodnik i trzech Jordańczyków, w tym policjant.

Oficjalna agencja prasowa Petra podała, że najciężej ranni zostali zabrani helikopterem do szpitala.

Dżarasz - jedna z największych atrakcji Jordanii

Dżarasz (starożytna Geraza) to pięknie zachowane rzymskie miasto na północy Jordanii. Jest jedną z największych atrakcji kraju.

Jordania słynie ze wspaniałych zabytków, zaliczanych do najważniejszych na Bliskim Wschodzie, m.in. z wymienianej wśród siedmiu cudów świata Petry, ruin miasta Nabatejczyków, czy rzymskiej świątyni w Dżarasz. Znane atrakcja turystyczne to także dolina Wadi Rum czy Morze Martwe.

Branża turystyczna kluczowym sektorem gospodarki Jordanii

W grudniu 2016 roku doszło tu do serii ataków w pobliżu turystycznego miasta Al-Karak w środkowej części kraju. W strzelaninach zginęło siedem osób, w tym kanadyjska turystka.

Napływ zagranicznych gości do tego kraju zmniejszył się w obawie przed niepokojami wywołanymi przez arabską wiosnę i konfliktami w państwach sąsiadujących z Jordanią. Jednak od dwóch lat - jak zaznacza Reuters - odnotowuje się wzrost odwiedzin turystów z Europy (także Polaków). Agencja pisze, że według większości biur podróży Jordania jest najbezpieczniejszym kierunkiem wypraw na Bliskim Wschodzie.