Więcej nieśmiercionośnego sprzętu wyślą Stany Zjednoczone na Ukrainę - podał przedstawiciel Pentagonu. Według niego, wiceprezydent USA Joe Biden powiedział ukraińskiemu prezydentowi Petro Poroszence, że Stany Zjednoczone wyślą na Ukrainę m.in. drony oraz opancerzone pojazdy humvee. Takie informacje przekazała agencja Associated Press, powołując się na anonimowych przedstawicieli władz.

Jak informuje korespondent RMF FM w Waszyngtonie Paweł Żuchowski, trzeba zaznaczyć, że Stany Zjednoczone nie podjęły decyzji o dozbrojeniu ukraińskich żołnierzy w sprzęt - jak się go określa - śmiercionośny. Wśród tego, co ma zostać wysłane na Ukrainę znajdą się niewielkie drony Raven mogące startować z ręki, 30 specjalnie opancerzonych i 200 zwykłych pojazdów humvee, radia, radary rozpoznania artyleryjskiego i inny sprzęt. Drony i humvee nie będą uzbrojone.

Jak już wiadomo, zadaniem bezzałogowych samolotów szpiegowskich będzie śledzenie ruchów separatystów i wojsk rosyjskich wjeżdżających na Ukrainę.

Agencja AP pisze, że wartość dronów i innego sprzętu - nie licząc pojazdów humvee - wynosi około 75 milionów dolarów. Agencja dodaje, że nie wiadomo na razie, ile dronów otrzyma Ukraina i ile będą kosztowały pojazdy humvee. Reuters pisze, powołując się na przedstawiciela sektora obronności USA, który zastrzegł sobie anonimowość, że część tej pomocy, w tym 30 dodatkowo opancerzonych pojazdów humvee, może dotrzeć na Ukrainę w ciągu tygodni, a reszta - później.

(md)