​Akcja ratunkowa we Francji. Ponad sto osób było uwięzionych w kolejce górskiej w masywie Mont Blanc. Po ludzi zostały wysłane helikoptery. Uratować udało się jak na razie ok. 60 turystów. Ewakuacja została przerwana, ale ma zostać wznowiona nad ranem.

Według wstępnych informacji w kolejce uwięzionych jest około 110 osób. Udało się już uratować ok. 60 osób. Zostali oni przetransportowani na włoską stronę masywu Mont Blanc.

Miałem wrażenie, że ostatnia godzina spędzona w kolejce była bardzo długa. Nie mieliśmy zbyt dużo informacji - mówi jeden z uwolnionych pasażerów w rozmowie z francuskimi dziennikarzami. Próbowałem się pozbyć stresu, ale było to bardzo trudne - dodał. 

W akcji biorą udział śmigłowce ratownicze z Francji, Włoch i Szwajcarii. Większość czteroosobowych wagoników kolejki górskiej utknęła na wysokości ponad 3800 metrów. 

Ratownicy dostali się do wagoników, w których wciąż przebywają ludzie. Przynieśli im wodę, żywność oraz koce i zostaną z nimi do momentu ewakuacji. 

W czwartek ewakuacja została przerwana, gdyż w zmroku ciężko było ratownikom operować. Akcja ma być wznowiona w piątek rano. 

Według francuskiej telewizji liny kolejki zostały uszkodzone przez silny wiatr.

(az)