Książę Harry i Megan Markle powiedzieli sobie sakramentalne „Tak” podczas ceremonii ślubnej w Windsorze. Przysięgi małżeńskie od pary odbierał abp Canterbury Justin Welby. Udział w ceremonii wzięło 600 osób, a miliony osób na całym świecie śledzą relacje z tego wydarzenia. Na Wyspach emocje sięgnęły zenitu!

Książę Harry i Megan Markle powiedzieli sobie sakramentalne „Tak” podczas ceremonii ślubnej w Windsorze. Przysięgi małżeńskie od pary odbierał abp Canterbury Justin Welby. Udział w ceremonii wzięło 600 osób, a miliony osób na całym świecie śledzą relacje z tego wydarzenia. Na Wyspach emocje sięgnęły zenitu!
Książę Harry i Meghan Markle /OWEN COOBAN / BRITISH MINISTRY OF DEFENCE / HANDOUT /PAP/EPA
Aby odświeżyć stronę wciśnij F5 lub włącz automatyczne odświeżanie :

Wielki dzień w Wielkiej Brytanii!

OGLĄDAJ TRANSMISJĘ VIDEO ZE ŚLUBU KSIĘCIA HARRY'EGO i MEGHAN MARKLE!

15:50

Zaskakujący jest bardzo bliski kontakt księcia Harrego i Meghan Markle - mówi Wojciech Wocław, specjalista od savoir-vivre. Oni cały czas trzymali się za ręce, on głaskał ją po ręce, ona jego, to jest takie bardzo piękne i romantyczne, a nie da się tego zaobserwować u księcia Williama i księżnej Kate - mówi w rozmowie z Magdaleną Wojtoń.

Niezwykły było kazanie pastora amerykańskiego, który w niecodzienny, ekspresyjny sposób porwał wszystkich. Nawet na twarzach arystokratów pojawiał się uśmiech - zwraca uwagę Wocław.

15:42

Jedną z rzeczy, która zostanie zapamiętana po ślubie, będzie piękne wykonanie piosenki Bena E. Kinga "Stand By Me". Posłuchajcie!

15:35

Jak widać, nie wszystko poszło zgodnie z planem...

15:11

Gwiazdą ceremonii okazał się również biskup amerykańskiego Kościoła Episkopalnego Michael Curry. To on wygłosił ekspresyjną homilię podczas ślubu księcia Harry'ego i Meghan Markle. Zobaczcie jej fragment:

14:45

Po ceremonii ślubnej i przejeździe ulicami Windsoru para książęca podejmie gości na przyjęciu weselnym. 

14:19

Powóz z parą książęcą przejeżdża ulicami Windsoru. Wszędzie są tłumy wiwatujących ludzi!

14:10

Para książęca powozem opuszcza zamek w Windsorze.

14:07

Tłum przed kaplicą zgotował gorącą owację parze książęcej.

14:03

Ceremonia ślubna zakończyła się odśpiewaniem hymnu Wielkiej Brytanii "God Save The Queen".

13:39

Książę Harry ogłoszeni mężem i żoną!

"Ogłaszam ich mężem i żoną... Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozłącza" - powiedział abp Justin Welby. 

13:37

Książę Harry i Meghan Markle złożyli przysięgę małżeńską i nałożyli sobie obrączki

13:30

Książę Harry i Meghan Markle w trakcie ceremonii ślubnej. 

13:22

Bp Michael Curry wygłasza emocjonalne kazanie podczas ceremonii ślubnej. 

13:14

13:03

Po godzinie 13. rozpoczęła się ceremonia ślubna księcia Harry'ego i Meghan Markle! Ceremonię prowadzi abp Canterbury Justin Welby.

12:59

Megan Markle zmierza do kaplicy św. Jerzego.

Meghan Markle w sukni ślubnej. Zobacz zdjęcia!

12:49

12:40

Przed zamkiem w Windsorze zgromadziły się tłumy. 

12:34

Według ekspertów, ślub i wesele ksiecia Harry’ego i Meghan będą kosztować 32 mln funtów.

12:19

W związku z książęcym ślubem w Windsorze wprowadzono bezprecedensowe środki bezpieczeństwa. 

12:06

Amerykański gwiazdor George Clooney wraz z żoną Amal, a także David Beckham i jego żona Viktoria - są wśród gości, którzy przybyli do Windsoru - informuje korespondent RMF FM Bogdan Frymorgen.

11:54

Brytyjska prasa entuzjastycznie skomentowała w sobotnich wydaniach ślub księcia Harry’ego i amerykańskiej aktorki Meghan Markle, podkreślając, że ich związek pokazuje zmieniającą się twarz współczesnej brytyjskiej monarchii. "Witamy w rodzinie!" - napisał dziennik "The Times". Tabloid "The Sun" z kolei zwrócił uwagę, że następca tronu, książę Karol zgodził się poprowadzić Meghan do ołtarza. "To, że przyszły król stanie przy ramieniu Meghan, wysyła jasny sygnał, że trafiła ona wprost do serca rodziny królewskiej" - napisano.

11:41

Radosna atmosfera w Windsorze. Dla ludzi zgromadzonych na ulicach zagrała orkiestra Band of The Irish Guards. 

11:27

Polscy aktywiści walczący o prawa zwierząt postanowili obdarować Meghan Markle oryginalnym i symbolicznym prezentem. Do Londynu dotarła już z Podhala szmaragdowa etola ze sztucznego futra- informuje dziennikarz RMF FM Maciej Pałahicki.

11:01

Eleganckie damy w pięknych koktajlowych sukniach i oryginalnych kapeluszach oraz dżentelmeni w równie eleganckich uniformach zmierzają już na ślub księcia Harry'ego i Meghan Markle - informuje korespondent RMF FM Bogdan Frymorgen.

Wśród tysięcy gapiów, którzy przyjechali do Winsdoru są także Polacy. Fajna impreza, ale szkoda, że nie jesteśmy zaproszenie do środka - mówi jeden z nich. 

10:29

Książę Harry i Meghan Markle to 16. para biorąca ślub na Zamku w Windsorze. 

10:02

Skandal nie jest dziś wykluczony. Może się coś wydarzyć, bo rodzina panny młodej, czyli Meghan Markle wyrażała się o niej nienajlepiej. Nie wiadomo do końca, czy na ślub przyjedzie ojciec panny młodej. Mam nadzieję, że nic jednak nie wydarzy się mówi w rozmowie z RMF FM doktor Wioletta Wilk-Reguła, badaczka brytyjskiej kultury.

09:44

Ślub księcia Harry'ego i Meghan Markle to nie tylko emocje dla samej pary książęcej, ale także dla całej Wielkiej Brytanii i wielu ludzi z różnych stron świata. Na ten ważny moment niektórzy czekają nawet od kilku dni, zajmując najlepsze miejsca na trasie przejazdu młodej pary.

09:31

Ściany Kaplicy św. Jerzego zostały przystrojone kwiatami. 

09:17

Ujawniono nowe tytuły księcia Harry’ego i Meghan Markle. Jego Wysokość książę Sussex, hrabia Dumbarton i baron Kilkeel - to nowy tytuł księcia Harry'ego. Meghan Markle zostanie księżną Sussex. 

09:09

Od godz. 9. rano na Zamku w Windsorze zjawiają się zaproszeni goście. Po trwającej godzinę ceremonii nowożeńcy przejadą ulicami miasta.

08:54

To są wydarzenia ciekawe, nawiązujące do kultury danego kraju - tak o książęcym ślubie w Windsorze mówił książę  Jan Lubomirski-Lanckoroński - częściowo mieszkający w Wielkiej Brytanii - w programie "Gość Krzysztofa Ziemca" w RMF FM. 

"Królowa Elżbieta uwielbia Harry’ego i mam wrażenie, że to był jeden z powodów, dla którego pobłogosławiła ten związek i dała zgodę. Myślę, że jest to bardzo pozytywne dla brytyjskiej monarchii, która jest coraz bardziej otwarta na różne środowiska" - stwierdził arystokrata. 

Rodzinę Lubomirskich na ślubie księcia Harry'ego będzie reprezentował Alexi Lubomirski. Podczas ceremonii w Windsorze będzie robił zdjęcia.

08:42

W ramach odejścia od tradycji - dopuszczalnego ze względu na odległe miejsce Harry’ego w linii do tronu i status drugiego wnuka królowej - para młoda wybrała mniej formalną muzykę, która będzie towarzyszyła im w tym specjalnym dniu, sięgając m.in. po repertuar Etty James i Bena E. Kinga oraz gospel.

08:30

Przed zamkiem w Windsorze tłumy zebrały się już kilka dni temu. Wczoraj książę Harry i jego brat William wyszli na chwilę z zamku, by przywitać się i porozmawiać ze zgromadzonymi. Książę Harry został powitany gromkim okrzykiem: "Dużo szczęścia!" 

08:00

Brytyjska królowa Elżbieta II i książę Filip spotkali się wczoraj z Dorią Ragland, matką amerykańskiej aktorki Meghan Markle. Jej ojciec, Thomas Markle nie przyjedzie na ślub, jest po operacji serca. Meghan do ołtarza poprowadzi książę Karol.

07:30

Ceremonia ślubna rozpocznie się o godz. 12:00 (13:00 czasu polskiego). 

Ślub z udziałem 600 zaproszonych gości odbędzie się w kaplicy św. Jerzego w Windsorze, o wiele mniejszej od Opactwa Westminsterskiego, w którym w 2011 roku starszy brat Harry'ego, książę William brał ślub z Kate Middleton w obecności licznie przybyłych przywódców państw.

Na ślubie księcia Harry'ego nie będzie raczej polityków i światowych przywódców, lecz osoby utrzymujące bezpośrednie kontakty z narzeczonymi.

Według szacunków, ceremonię będzie oglądało na żywo w telewizji nawet kilkanaście milionów Brytyjczyków i kolejne setki milionów osób na całym świecie. Firma doradcza Brand Finance oceniła, że wydarzenie przyniesie brytyjskiej gospodarce nawet około miliarda dodatkowych przychodów, głównie w branży turystycznej i zyskach dla wizerunku kraju.

(ph)