Obraz "Salvator Mundi" ("Zbawiciel Świata"), którego autorstwo do niedawna przypisywano jednemu z uczniów Leonarda Da Vinci, namalował sam mistrz - zapewniają badacze. Dzieło, które w 1958 roku sprzedano na aukcji za 45 funtów, dziś jest wyceniane na 120 milionów funtów. Obraz będzie można oglądać od 9 listopada w Narodowej Galerii Malarstwa w Londynie (National Gallery).

Dopiero po odrestaurowaniu, usunięciu przeróbek i oczyszczeniu obrazu międzynarodowa ekipa rzeczoznawców potwierdziła, że obraz został namalowany osobiście ręką renesansowego mistrza.

Identyfikacji dzieła dokonano w Galerii Narodowej w Londynie w ubiegłym roku. Operację utrzymywano w tajemnicy. Przed sporządzeniem ostatecznej ekspertyzy żadnemu z czterech rzeczoznawców nie wolno było na ten temat nic mówić. Dostaliśmy jeden dzień na zbadanie obrazu, ale to w zupełności wystarczyło. Można było stwierdzić od razu, że jest to obraz Leonarda. Dokumentacja i analiza techniczna tylko to potwierdziły. To bardzo ważne i ekscytujące odkrycie - podkreślił włoski rzeczoznawca, Pietro Marani. Jest wiele kopii tego obrazu. Zbawiciel był chętnie malowany przez uczniów Leonarda, ale ten niewątpliwie wyszedł spod ręki mistrza. Obraz wyraża cudowny zmysł kolorów artysty. Niebieskie i czerwone barwy są bardzo podobne do "Ostatniej Wieczerzy", a pigment bardzo zbliżony do "Madonny wśród skał" - dodał.

Obraz olejny, namalowany na desce wielkości ok. 60 na 40 cm, przedstawia Chrystusa z prawą ręką podniesioną w geście błogosławieństwa i trzymającego glob ziemski w lewej.

"Salvatora Mundi" namalował Leonardo w 1512 roku na zamówienie króla Francji Ludwika XII. Pracował nad nim siedem lat. Obraz był w posiadaniu króla Anglii, Szkocji i Irlandii Karola I z dynastii Stuartów, ściętego w 1649 roku. Należał też do jego syna Karola II. W rękach Anglików był przez 400 lat.

W 1958 roku dom aukcyjny Sotheby's sprzedał obraz za zaledwie 45 funtów uznając, iż namalował go Giovanni Antonio Boltraffio, uważany przez wielu specjalistów za najlepszego spośród uczniów Leonarda. Obecnie na wolnym rynku wyceniany jest na ok. 120 mln funtów. Jego obecnym właścicielem jest galeria sztuki Roberta Simona w Nowym Jorku.

"Salvator Mundi" zostanie zaprezentowany od 9 listopada do 5 lutego przyszłego roku w ramach wystawy zatytułowanej "Leonardo da Vinci - malarz na dworze mediolańskim". Będzie to największa i najpełniejsza wystawa dzieł Leonarda. Obejrzeć będzie można na niej również "Damę z gronostajem", wypożyczoną przez Galerię Czartoryskich w Krakowie.