RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Żydzi świętują Chanukę

Publikacja: Poniedziałek, 22 grudnia (11:30) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Katolicy wyczekują świąt Bożego Narodzenia, a Żydzi… już świętują. Od wczoraj obchodzą ośmiodniowe święto Chanuka, czyli Święto Świateł. Jednym ze zwyczajów jest w tym czasie obdarowywanie dzieci prezentami.

Daje się dzieciom „chanukageld”, czyli parę złotych. Ale również wytwarza się tak zwane złote pieniążki z czekolady - opowiadają reporterce RMF FM Agnieszce Wyderce przewodniczący Gminy Żydowskiej w Łodzi Symcha Keller i Małgorzata Burzyńska-Keller:

Żydowskie święto Chanuka ma upamiętniać powstanie pod wodzą Judy Machabeusza, którego przyczyną było zbezczeszczenie Świątyni Jerozolimskiej wizerunkami greckich bogów. W 164 roku p.n.e. Jerozolima została odbita z rąk Seleucydów. Wówczas dokonało się oczyszczenie świątyni. Święto Świateł ma przypominać o cudownym wydarzeniu po jej otwarciu, kiedy to niewielka ilość czystej rytualnie oliwy paliła się przez osiem dni.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom
Tagi: Żydzi
Dalsza część artykułu pod materiałem video: