Związek Gmin Polskich jest przeciwko budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego na Mazowszu. Organizacja, która zrzesza ponad 600 gmin z całego kraju poparła przyjęte tydzień temu przez mieszkańców Baranowa stanowisko przeciwko budowie na tym terenie największego lotniska w Polsce. W piśmie skierowanym do rządu przekonywali, że ta inwestycja jest nieuzasadniona pod względem środowiskowym i ekonomicznym.

Związek Gmin Polskich argumentuje, że należy rozwijać działające już lotniska, między innymi w port w podwarszawskim Modlinie. Wokół niego - czytamy w komunikacie - rozwija się infrastruktura, która już teraz daje możliwość zatrudnienia tysięcy pracowników. 

Przy bardzo dużych szkodach, które się wyrządza różnym podmiotom - czy to będą rolnicy, przedsiębiorcy czy zwykli obywatele z nieruchomościami, to muszą być szanowani - przekonuje autor stanowiska Tadeusz Szymańczak. 

TUTAJ ZNAJDZIECIE CAŁĄ TREŚĆ OŚWIADCZENIA ZWIĄZKU GMIN POLSKICH

Mieszkańcy terenów, gdzie ma powstać mega-lotnisko, apelują o poparcie ich postulatów do kolejnych organizacji pozarządowych. Między innymi podkreślają, że tory kolejowe, którymi do Centralnego Portu dojadą pociągi, będą przebiegać tuż obok terenów cennych przyrodniczo. Dodają też, że budowa portu oznacza konieczność wyprowadzenia się z tych terenów ponad 7 tysięcy osób z 22 miejscowości. 

Wczoraj informowaliśmy, że opóźnia się powołanie spółki celowej, która będzie odpowiadać za budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. Według zapowiedzi Ministerstwa Infrastruktury, spółka miała działać jeszcze w lipcu. Potem termin przesunięto na sierpień. Tymczasem - jak ustalił reporter RMF FM - już teraz wiadomo, że ten termin nie będzie dotrzymany.

Przypomnijmy, że jak także dowiedział się nasz dziennikarz, według najnowszych planów rządu, aktualna data odlotu pierwszego samolotu z nowego lotniska to październik 2027 roku, czyli za dziewięć lat i dwa miesiące. 

(m)