Okuliści ze Szpitala Klinicznego przy ul. Ceglanej w Katowicach przeprowadzili niecodzienną operację. Usunęli zaćmę u 102-letniej pacjentki. Pani Jadwiga czuje się świetnie.

Pani Jadwiga Bartosiewicz przyjechała do katowickiej kliniki z Jastrzębia Zdroju, gdzie mieszka sama. Odwiedzają ją dzieci i wnuki, ale na co dzień radzi sobie samodzielnie. Takie życie stawało się coraz trudniejsze ze względu na pogarszający się wzrok. Lekarze postawili diagnozę: zaćma, czyli zmętnienie soczewki. Pani Jadwiga bez wahania zgodziła się na zabieg i w ogóle się nie bała. Ludzie się ze mnie śmieją, że ja chcę żyć 200 lat, skoro zdecydowałam się na taką operację - mówi.

Zabieg trwał niespełna pół godziny i przebiegł bez żadnych komplikacji. Docent Dorota Wyględowska-Promieńska była bardzo zadowolona. Życzyłabym sobie, żeby każdy pacjent tak spokojnie, z taką rozwagą przyjmował wszystkie moje prośby - mówiła.

To pierwszy zabieg, który docent Wyględowska- Promieńska wykonywała u osoby w wieku powyżej 100 lat, choć - jak sama przyznaje, operacje okulistyczne u osób w zaawansowanym wieku zdarzają się coraz częściej. W każdym tygodniu mamy 1-2 operacje 96-97-latków. To nie tylko kwestia rozwoju okulistyki, ale także anestezjologii dała nam możliwość operowania osób leciwych.

Pani Jadwiga Bartosiewicz kilka godzin po operacji czuła się świetnie. Nic mnie nie boli, dobrze widzę - cieszyła się. Czeka ją jeszcze jeden zabieg, bo w drugim oku również ma zaćmę. Wszystkim starszym osobom chciałabym powiedzieć, żeby się nie bały - zachęca zadowolona 102-latka.