Hymn Polski czeka zmiana kolejności zwrotek? Jak podaje "Rzeczpospolita", resort kultury nie odstępuje od tego pomysłu, mimo wycofania się z innych zmian zawartych w projekcie ustawy o symbolach.

Już na początku stycznia "Rzeczpospolita" informowała, że projekt, który miał m.in. zmienić kolejność zwrotek "Mazurka Dąbrowskiego", trafi do kosza i zostanie napisany na nowo. Jak podkreśla dziennik, projekt ustawy o symbolach był oczekiwany od lat, ale spotkał się z krytyką z wielu stron - m.in. Komisji Heraldycznej, Polskiego Towarzystwa Heraldycznego, Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego, Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, a nawet Kancelarii Prezydenta.

Resort kultury przedstawił raport z konsultacji publicznych, w którym - jak podaje poinformował m.in., że "ze względu na licznie zgłoszone krytyczne uwagi" odstępuje od pomysłu podziału flag na dwa rodzaje (biało-czerwoną "narodową" i "państwową" z herbem), "odcień czerwieni zostanie zmieniony", "wizerunek orła poprawiony", a do Chorągwi Rzeczypospolitej dodany wężyk generalski, którego usunięcie krytykowali eksperci.

Dziennik podaje, że Ministerstwo Kultury nie wycofuje się z pomysłu zmiany kolejności zwrotek "Mazurka Dąbrowskiego". Chodzi konkretnie o drugą i trzecią - po zmianach najpierw śpiewalibyśmy "Jak Czarniecki do Poznania", a potem "Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę". 

Czemu miałaby służyć taka modyfikacja? Według resortu, celem jest powrót do rękopisu Józefa Wybickiego. Ministerstwo powołuje się też na ekspertów Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, którzy są pomysłodawcami tej zmiany. Przekonuje też, że dzięki zmianie zwrotek łatwiej będzie można zrozumieć tekst hymnu.