W najbliższą niedzielę nastąpi zmiana czasu letniego na zimowy - zegarki przesuniemy z godziny 3:00 na 2:00. Na tę noc zostaną wdrożone specjalne rozkłady jazdy, tak by pociągi znajdujące się w trasach dotarły do stacji docelowych na czas.

27 października pociągi PKP Intercity o godzinie 3:00 w nocy, zatrzymają się na najbliższej stacji, gdzie będą czekać godzinę, by ruszyć w dalszą trasę zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy.

W praktyce oznacza to, że m.in. pociąg "TLK Monciak - Krupówki" relacji Zakopane - Gdynia, w momencie przesunięcia wskazówek zegara zatrzyma się na stacji Koluszki, gdzie poczeka godzinę na kontynuowanie przejazdu zgodnie z przyjętym rozkładem jazdy.

Zmiana środkowoeuropejskiego czasu letniego (CLSE) na zimowy czas środkowoeuropejski (CSE) odbywa się na podstawie rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2008 roku.

Przesunięcie czasu odbywa się w prawie całej Europie, za wyjątkiem Islandii. Czas zimowy obowiązuje również w około 70 krajach na całym świecie m.in. w Nowej Zelandii, Australii, Kanadzie, USA, Brazylii, Egipcie i Meksyku.

Zobacz listę pociągów PKP Intercity, które będą w trasie w nocy z 26/27 października.