Marek Magierowski ambasador RP w Izraelu wzywa izraelski portal Times of Israel do usunięcia fragmentu tekstu o dewastacji żydowskiego cmentarza w Świdnicy. Jak podkreślił polski dyplomata "To jest zwykłe kłamstwo". Media izraelskie m.in. "Times of Israel" podały, dziś, że żydowskie cmentarze w Polsce zostały niedawno zdewastowane.

"Właśnie rozmawiałem z zastępcą burmistrza Świdnicy, #Polska. NIC nie stało się na #żydowskim #cmentarzu w tym mieście. To jest zwykłe kłamstwo. Proszę usunąć ten fragment tekstu" - napisał Magierowski na Twitterze.

W środę "Times of Israel" i "Jerusalem Post" podały, że żydowskie cmentarze w Polsce zostały niedawno zdewastowane. Jak napisał "Jerusalem Post" "w trakcie nowego dyplomatycznego kryzysu między (tym) krajem i Izraelem o współudział w Holokauście".

W Świdnicy "co najmniej 15 nagrobków zostało zmiażdżonych w ubiegłym tygodniu na lokalnym żydowskim cmentarzu" - czytamy w "Jerusalem Post". "Inne nagrobki zamalowano czarnym graffiti, z czego jedno z pentagramem - symbolem związanym z satanizmem" - dodano.

Świdnicki magistrat: Nie mamy informacji, że pozostałości po żydowskim cmentarzu zostały zdewastowane

Informuję, że teren cmentarza żydowskiego w Świdnicy przy ul. Esperantystów nie został zdewastowany, nie ma żadnych śladów zniszczeń, napisów czy też innych aktów wandalizmu. Działka na której zlokalizowana jest nekropolia należy od 2003 roku do Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego we Wrocławiu i to w gestii tej właśnie fundacji jest utrzymanie w należytym stanie i porządku tego terenu - poinformowała rzeczniczka świdnickiego magistratu Magdalena Dzwonkowska.

Mimo tego, iż cmentarz nie należy do miasta, przynajmniej raz w roku m. in. w ramach akcji "Sprzątanie Świata" jest on porządkowany przez świdnicką młodzież. Miasto również z własnych środków raz do roku kosi tam trawę i wywozi śmieci. Prezydent Miasta zwróci się na piśmie do właściciela działki, aby przypomnieć mu o jego obowiązkach, czyli o ochronie i dbaniu o to miejsce - podkreśliła.

Jonny Daniels: Zdewastowanie cmentarza w Świdnicy to fake news

Prezes fundacji From The Depths Jonny Daniels określił w środę informacje o zdewastowaniu żydowskiego cmentarza w Świdnicy jako fake news. Retorycznie zapytał, czy nie jest to "kreowanie antysemityzmu".

"(...) Czytając artykuły czułem, że coś jest nie tak, opisy były podobne do tego co słyszałem w przeszłości i byłem naprawdę zdenerwowany widząc, że w rzeczywistości to nie było nic więcej niż informacja bezmyślnie powtórzona z czasów, gdy robiłem te zdjęcia cztery lata temu" - napisał na Facebooku Daniels we wpisie, który rozpoczął od pytania "Kreowanie antysemityzmu?".

"Jednak artykuły jasno stwierdzają, że powodem +zdewastowania+ był obecny +kryzys+ między Polską i Izraelem" - zauważył. "Mamy wystarczająco problemów i antysemityzmu bez zmyślania go" - dodał. Wezwał również media do dokładnego sprawdzania swoich źródeł.

Jednocześnie Daniels podkreślił, że ważne jest, by odnotować, iż "w tych samych artykułach była informacja o graffiti na zewnętrznym murze żydowskiego cmentarza we Wrocławiu, co jest haniebne i powinno zostać potępione".

Pod swoim wpisem na Facebooku prezes fundacji From the Depths zamieścił hashtag #fakenews.