Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej i krakowskiej delegatury CBA zatrzymali, na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie, kilkadziesiąt osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i wyłudzenia VAT. To kolejne zatrzymania w tej sprawie.

Tym razem funkcjonariusze zatrzymali 45 podejrzanych. Zabezpieczono ich majątek o wartości 4,7 mln zł oraz objęto poręczeniami majątkowymi w wysokości ponad 1 mln zł i dozorem policji.

Przeszukano ponad 90 mieszkań oraz firm na terenie woj. mazowieckiego, podlaskiego, podkarpackiego i śląskiego. W akcji uczestniczyło ponad 200 funkcjonariuszy.

Decyzją sądu 5 osób zostało tymczasowo aresztowanych. Planowane są kolejne zatrzymania.

Jak działała grupa?

Grupa przestępcza tworzyła sieć firm od 2012 roku. W procederze uczestniczyło ok. 600 firm. Wystawiane przez nich faktury VAT dokumentowały fikcyjne transakcje zakupu oraz sprzedaży towarów i usług w branży transportowej, budowlanej i IT.

Wartość wystawionych "pustych" faktur VAT przekracza miliard złotych. Firmy prowadziły działalność gospodarczą na terenie całego kraju. Większość z nich jest z Mazowsza.

Do tej pory zatrzymano 148 osób, zarzuty przedstawiono 169 podejrzanym. Zabezpieczono majątek pochodzący z przestępstw na blisko 23 mln zł.

14 osób tymczasowo aresztowano. Wszyscy zatrzymani są podejrzani o oszustwa podatkowe i posługiwanie się nierzetelnymi fakturami.