Poszukiwania zasypanych osób i przebijanie się przez ściany - to m.in. ćwiczą strażacy z Warmii i Mazur przy ulicy Popiełuszki w Olsztynie. Areną ćwiczeń jest budynek przeznaczony do rozbiórki.

W związku z budową sklepu przy ulicy Płoskiego w Olsztynie stojący obok dom jednorodzinny przeznaczony jest do rozbiórki. Zanim jednak pojawią się tam buldożery, z budynku skorzystają strażacy z Warmii i Mazur. Pod okiem instruktorów sprawdzą swoje umiejętności z poszukiwania zasypanych osób.

Scenariusz zakłada wybuch gazu, zawalenie się trzech ścian nośnych. Częściowo utrzymany jest strop. Na poziomie pierwszego piętra uwięziona jest jedna osoba - powiedział naszemu reporterowi młodszy brygadier Daniel Olesiński z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie.

Ćwiczenia potrwają do wieczora. Kiedy dom zostanie zburzony, ponownie pojawią się strażacy. Kolejny scenariusz ćwiczeń zakłada poszukiwanie zasypanych dwóch manekinów. Pod gruzami będą też telefony, które będzie można wykryć m.in. przy pomocy geofonów.


Opracowanie: