Poniedziałkowe dzienniki wracają do sprawy księdza Wojciecha Gila i zjawiska pedofilii wśród duchownych. Przynoszą też złą wiadomość dla wszystkich posiadaczy kont. Szczegóły znajdziecie w naszym przeglądzie prasy!

Zapłacimy więcej za korzystanie z kont

"Niskie stopy procentowe sprawiają, ze wzrost bankowych prowizji to tylko kwestia czasu" - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna". "W tym roku usługi bankowe znów zdrożały, choć nieco mniej niż przed rokiem" - wylicza. Podkreśla, że w przyszłym roku opłaty za korzystanie z rachunków bankowych znów pójdą w górę.

Co sprawia, że zmiany w bankowych cennikach po raz kolejny uderzą klientów po kieszeni? "Podwyżkami prowizji banki chcą rekompensować sobie spadajacy wynik odsetkowy spowodowany niskimi stopami procentowymi" - tłumaczy w rozmowie z "DGP" Piotr Sadza, ekspert z firmy doradczej Deloitte.

Wydajemy miliony na poselskie mieszkania

"Z opłacanych przez podatników mieszkań w Warszawie korzysta az... 163 posłów! To kosztuje nas ponad 4 miliony złotych!" - pisze poniedziałkowy "Fakt". W całej sprawie bulwersujący jest fakt, że ułatwienie wykorzystują również parlamentarzyści zameldowani kilkanaście kilometrów od stolicy. "Z różnych przyczyn jest mi to potrzebne. Czasem w Warszawie mieszkam cztery dni w tygodniu i wtedy nie dojeżdżam" - tłumaczy Artur Dębski z Piaseczna. "Na takie banalne pytania nie będę odpowiadała. Proszę sobie zadzwonić do szefa Kancelarii Sejmu i zapytać, dlaczego wynajmuje" - mówi dziennikarzom posłanka Jadwiga Zakrzewska, zameldowana 45 kilometrów od stolicy.

"Celibat nie wiąże się z pedofilią"

Poniedziałkowa "Gazeta Wyborcza" publikuje obszerną rozmowę z szefem Katolickiej Agencji Informacyjnej. "Ludzie Kościoła muszą wiedzieć, jak rozpoznawać pedofilów, jak chronić młodzież i jak reagować" - podkreśla Marcin Przeciszewski. "Kościół nie ma obowiązku informować dziennikarzy o przypadkach pedofilii. Natomiast uważam, że dobrze by było, gdyby ogólne dane o skali pedofilii w Kościele w Polsce zostały ujawnione. Byłby to dowód, że zjawisko ma charakter marginalny" - ocenia.

Przeciszewski opowiada też o tym, jakie konsekwencje czekają kapłana, któremu udowodniono pedofilię. "Od 2001 r. Stolica Apostolska wymaga, żeby każdy z przypadków był zgłaszany przez biskupa lub przełożonego zakonnego do Kongregacji Nauki Wiary. Ona ustala sposób dalszego postępowania i wymierza odpowiednie kary. Znajduje się to pod kontrolą Stolicy Apostolskiej, by nikt w jakimś Kościele lokalnym nie stosował taryfy ulgowej" - wyjaśnia. Zwraca też uwagę na fakt, że według badań, celibat nie ma związku z pedofilią. "Pedofilia jest przestępstwem i niebezpieczną dewiacją, a nie rodzajem rekompensaty dla osób, które decydują się na wstrzemięźliwość seksualną" - dowodzi.

Potężna przewaga PiS nad PO

"Gazeta Polska Codziennie" pisze o najnowszym sondażu poparcia dla partii politycznych. "Gdyby wybory odbyły się w tym tygodniu, partia Jarosława Kaczyńskiego zdeklasowałaby ludzi Tuska ponad 15-procentową przewagą" - donosi. Z badania wynika, że na partię Jarosława Kaczyńskiego chce głosować 37,8 proc. ankietowanych, a na PO zaledwie 22 procent. W Sejmie znalazłby się jeszcze Sojusz Lewicy Demokratycznej - 16,1 proc. - oraz partia Janusza Palikota - 10,4 proc. Progu wyborczego nie przekroczyłyby ugrupowania Zbigniewa Ziobry, Janusza Korwina-Mikke i Jarosława Gowina.