​42,5 tysiąca sztuk tuczników skupiono z terenów objętych ograniczeniami handlowymi w związku z wykryciem w Polsce afrykańskiego pomoru świń. Za sprzedane zwierzęta rolnikom przysługują rekompensaty. Wypłaty dla hodowców są jednak uzależnione od tempa publikacji specjalnego rozporządzenia Rady Ministrów.

Jak ustalił reporter RMF FM Krzysztof Zasada, dokument jest na ostatnim etapie przygotowań. Nie jest wykluczone, że zostanie opublikowany już jutro.

Rozporządzenie będzie ostatecznym potwierdzeniem wypłaty dopłat dla rolników. Będą w nim też zawarte konkretne kwoty, które będą wypłacane, a także zasady ubiegania się o te pieniądze. Resort rolnictwa informuje, że najważniejsze będzie przedstawianie faktur.

Projekt przewidywał dopłatę w wysokości maksymalnie prawie 36 euro do każdego sprzedanego tucznika. W sumie pomoc ma być przyznawana do 20 tysięcy ton wieprzowiny.

Obowiązują dwie strefy

Strefa buforowa została wyznaczona po wykryciu wirusa afrykańskiego pomoru świń u dwóch padłych dzików w pobliżu białoruskiej granicy. Obejmowała ona 7 powiatów: 4 w województwie podlaskim, dwa w lubelskim i jeden w mazowieckim. Od poniedziałku obowiązują dwie strefy: jedna - z ograniczeniami, druga - buforowa, w której nie będzie restrykcji, ale będzie prowadzony wzmożony monitoring stad zwierząt.

W strefie z ograniczeniami będzie ścisły nadzór nad stadami, a wszystkie odławiane dziki będą badane na obecność wirusa ASF. Rolnicy będą mogli liczyć na finansowe wsparcie w zabezpieczeniu gospodarstw przed ewentualnym wtargnięciem dzikich zwierząt czy zabezpieczeń chlewni.

Według Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt (IRZ) prowadzonego przez Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w dotychczasowej strefie buforowej powinno znajdować się ok. 400 tys. świń. W nowej strefie z ograniczeniami będzie ich ok. 44 tysięcy.

(MRod)