Dokładnie o godzinie 7:04 rozpoczęło się dziś astronomiczne lato! Słońce wstąpiło w znak Raka. I jak na lato przystało - ta pora roku wita nas upałami. W wielu regionach będzie dziś bardzo, bardzo gorąco - nawet do 34 stopni. Po południu może też zagrzmieć. Burz mogą się spodziewać przede wszystkim mieszkańcy zachodniej części Polski.

W pierwszym dniu lata mamy prawdziwie letnie temperatury - termometry w wielu regionach pokażą dziś nawet 34 stopnie. Nieco chłodniej będzie na zachodzie kraju - od 25 do 30 stopni. Na tym obszarze można się też spodziewać największego zachmurzenia oraz burz z gradem. Po południu zagrzmieć może i w pozostałych częściach Polski.

O godzinie 7:04, kiedy rozpoczęło się astronomiczne lato, na plaży w Świnoujściu (kamera) tłumów jeszcze nie było, ale nie brakowało także chętnych na poranny, letni spacer:

A na Helu? Nieco bardziej słonecznie (kamera):

Po drodze w góry prezentujemy piękne lato na Mazurach (kamera):

W Tatrach też słoneczny poranek (kamera):

Mieszkańców i turystów w Karpaczu lato powitało niestety chmurami (kamera):

A w Krakowie słońce:

(PO)lityczne lato będzie gorące...

...głównie za sprawą partii rządzącej. Platforma najpierw oficjalnie ogłosi bezpośrednie wybory swojego lidera, a później odpowie na pytanie, czy ktoś ośmieli się konkurować z Donaldem Tuskiem.

Wraz ze schyłkiem lata spodziewać się można natomiast rekonstrukcji rządu i nowego politycznego otwarcia.

W tle trwać będzie walka o miasta. Pierwsza potyczka już wkrótce - w Elblągu.

Pory roku - czemu je zawdzięczamy?

Pory roku zawdzięczamy odpowiedniemu nachyleniu osi obrotu naszej planety do płaszczyzny jej ruchu okołosłonecznego (ekliptyki). Oś obrotu tworzy z ekliptyką kąt 66,5 stopnia, dzięki czemu przez pół roku na działanie promieni słonecznych bardziej wystawiona jest półkula północna, a przez drugie pół roku półkula południowa.

Dwa razy w roku Słońce znajduje się w punktach, w których ekliptyka przecina się z równikiem niebieskim (czyli rzutem równika ziemskiego na sferę niebieską). W momentach tych mamy do czynienia ze zrównaniem dnia z nocą i początkiem astronomicznej wiosny lub jesieni.

W dwóch innych ważnych momentach, Słońce znajduje się w maksymalnej odległości kątowej od równika niebieskiego. Słońce jest wtedy albo 23,5 stopnia ponad równikiem albo 23,5 stopnia pod nim. W tym pierwszym przypadku Słońce wstępuje w znak Raka i na półkuli północnej mamy do czynienia z początkiem astronomicznego lata.