28-letni Kamil S., który w lipcu ub.r. zabił przypadkowego przechodnia w Częstochowie, nie odpowie za swój czyn przed sądem. Biegli uznali go za niepoczytalnego. Ma trafić do zamkniętego zakładu psychiatrycznego.

28-letni Kamil S., który w lipcu ub.r. zabił przypadkowego przechodnia w Częstochowie, nie odpowie za swój czyn przed sądem. Biegli uznali go za niepoczytalnego. Ma trafić do zamkniętego zakładu psychiatrycznego.
Mężczyzna ma trafić do zakładu psychiatrycznego (zdj. ilustracyjne) /Marcin Czarnobilski /Twoje Zdrowie

Prowadząca śledztwo w tej sprawie Rejonowa Częstochowa-Południe skierowała do sądu wniosek o umorzenie postępowania i umieszczenie mężczyzny w zamkniętym zakładzie.

7 lipca 2017 roku Kamil S. spotkał na ulicy 62-letniego Jana C., który chciał zrobić zakupy w sklepie motoryzacyjnym. S. uderzył go w głowę, a gdy mężczyzna się przewrócił, zadał mu kolejne ciosy - w głowę i klatkę piersiową. Po chwili wrócił do leżącego mężczyzny i zadał mu osiem uderzeń nożem w okolice klatki piersiowej. Jan C. zmarł na miejscu.

Sprawca odszedł spokojnym krokiem w kierunku ul. Ogrodowej, gdzie zauważyli go policjanci. Na widok funkcjonariuszy zaczął uciekać. Zatrzymał się dopiero po oddaniu strzałów ostrzegawczych. Był trzeźwy, nie był też pod wpływem narkotyków.

W śledztwie okazało się, że kilkanaście dni wcześniej S. pobił pracownika częstochowskiego Domu Pielgrzyma - kilka razy uderzył go pięścią w twarz w trakcie załatwiania formalności meldunkowych. Pobity miał obrażenia nosa, szczęki i oczodołu. Podczas przesłuchania S. nie przyznał się ani do zabójstwa, ani do pobicia.

Złożone przez niego wyjaśnienia wskazywały na uzasadnione wątpliwości co do stanu zdrowia psychicznego podejrzanego. Powołani w sprawie biegli lekarze psychiatrzy stwierdzili, że z powodu choroby psychicznej, w chwili popełnienia zarzuconych mu czynów Kamil S. miał zniesioną zdolność rozumienia znaczenia czynów i pokierowania swoim postępowaniem - mówi prok. Tomasz Ozimek z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie. Osoba uznana za niepoczytalną nie podlega odpowiedzialności karnej.

Według badający podejrzanego biegłych, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że pozostając na wolności S. nadal będzie niebezpieczny dla otoczenia. Dlatego wraz z wnioskiem o umorzenie postępowania karnego prokuratura chce też, by sąd umieścił go w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym. Wnioskiem 21 lutego zajmie się Sąd Okręgowy w Częstochowie.

(mpw)