Ponad 290 razy od wczoraj musieli interweniować strażacy w związku z silnym wiatrem i burzami - to najnowsze dane Państwowej Straży Pożarnej.

Najwięcej interwencji było w Wielkopolsce, a także na Śląsku, Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku. W powiecie oleśnickim drzewo przygniotło dwa samochody osobowe. Rannych zostało 5 osób. Kawałek dalej, w Sycowie wiatr zerwał dachy na budynkach mieszkalnych i gospodarczych.

Silny wiatr i burze mają wrócić nad Polskę - przede wszystkim w centralnej, zachodniej i południowej części kraju. W Wielkopolsce mogą być to burze z gradem. Według prognoz - w porywach burzowych wiatr będzie wiał z prędkością nawet do 90 kilometrów na godzinę.

Ostrzeżenia przed upałem i burzami

Dla terenu prawie całego kraju IMGW wydało ostrzeżenia przed upałem. Alerty drugiego stopnia obowiązują w województwach: pomorskich, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, wielkopolskim, mazowieckim, łódzkim, dolnośląskim, śląskim, opolskim, świętokrzyskim, małopolskim i częściach województw podkarpackiego i warmińsko-mazurskiego.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano dla terenów położonych w województwach: warmińsko-mazurskim, mazowieckim, lubelskim i podkarpackim.

Ostrzeżenia przed burzami obowiązują w województwach: pomorskim i kujawsko-pomorskim.