Punktualnie o godz. 8.30 w blisko 650 szkołach na całym świecie, także w Polsce, rozpoczęła się międzynarodowa matura, International Baccalaureate. We Wrocławiu taki egzamin dojrzałości zdają uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego imienia Jakuba Jasińskiego.

W tym roku do międzynarodowej matury przystąpi 17 licealistów. 6 pierwszych rozpoczęło swój egzamin dojrzałości testem z języka angielskiego.

Jednak w Polsce świadectwo międzynarodowej matury zwalnia z egzaminów wstępnych tylko na niektóre uczelnie. Dlatego co roku grupa uczniów decyduje się na zdawanie podwójnej matury - międzynarodowej i polskiej.

Jak szłam do tej klasy wydawało mi się, że będę miała wszędzie wstęp wolny. Natomiast na wiele kierunków muszę jednak zdawać, np. na prawo we Wrocławiu. (...) Limit punktów na Uniwersytecie Jagiellońskim to jest 39 punktów, Oksford przyjmuje nas od 41. Uważam, że polska skala jest wygórowana, że polskie uniwersytety oczekują bardzo dużo. Dostać 37 punktów na takiej maturze, uważam, że to już jest duże osiągnięcie - mówi wrocławska maturzystka Ewa Płuciennicka.

Foto: Maciej Sas RMF Wrocław

13:20