Wniosek Kazimierza Kujdy o autolustrację przekazano do Sądu Okręgowego w Warszawie - poinformowało Biuro Lustracyjne IPN. Wniosek o wszczęcie postępowania autolustracyjnego Kujda złożył w piątek w BL IPN.

Jak poinformowano w komunikacie zamieszczonym na stronie IPN, Biuro Lustracyjne wniosek Kujdy przekazało do sądu w poniedziałek. "Zgodnie bowiem z treścią art. 20 ust. 5 ustawy lustracyjnej z 2006 roku wniosek o wszczęcie postępowania autolustracyjnego osoba zainteresowana składa bezpośrednio do właściwego sądu okręgowego, który na posiedzeniu podejmuje decyzje w przedmiocie ewentualnego wszczęcia postępowania autolustracyjnego" - wyjaśniono.

Podkreślono także, że przed wszczęciem postępowania autolustracyjnego przez sąd, BL IPN nie ma podstaw prawnych do podejmowania jakichkolwiek czynności procesowych.

TW Ryszard - seria zdumiewających przypadków

Jak to możliwe, że teczka tajnego współpracownika SB Kazimierza Kujdy nie została ujawniona przez dziesiątki już lat? Kazimierz Kujda, dziś szef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a wcześniej parokrotnie prezes spółki Srebrna, należy do najbliższych współpracowników prezesa PiS. Jak mogło... czytaj więcej

W przypadku, gdy sąd zdecyduje o wszczęciu takiego postępowania, prokurator z BL IPN przeprowadza postępowanie przygotowujące postępowanie autolustracyjne. Jego celem jest ocena zgodności z prawdą złożonego oświadczenia lustracyjnego i przedstawienie sądowi stanowiska w tej sprawie.

W ramach postępowania prokurator dokonuje m.in. kwerendy archiwalnej, przesłuchuje świadków oraz odbiera wyjaśnienia od wnioskodawcy.

W ubiegłym tygodniu pojawiły się doniesienia medialne dot. współpracy Kujdy z aparatem bezpieczeństwa PRL. "Rzeczpospolita" podała, że Kujda "widnieje w jawnym już inwentarzu IPN jako tajny współpracownik o pseudonimie Ryszard, który współpracę miał rozpocząć w 1979 r. w Siedlcach - zgadza się jego data urodzenia". Według "Rz", w 2002 r. teczka Kazimierza Kujdy trafiła do zbioru zastrzeżonego IPN.

We wtorek minister środowiska Henryk Kowalczyk poinformował, że przyjął dymisję Kujdy ze stanowiska szefa NFOŚiGW.

W wywiadzie dla PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreślił, że nie usprawiedliwia w żadnym wypadku współpracy Kazimierza Kujdy ze służbami PRL, a informacja o tej współpracy spadła na niego jak "grom z jasnego nieba".

Kujda w ubiegłym tygodniu oświadczył, że nigdy nie podjął z SB współpracy, która doprowadziłaby do czyjejś krzywdy. Przyznał, że mógł "podpisać jakieś dokumenty" ubiegając się o wyjazd za granicę.

Opracowanie: