Minister spraw zagranicznych Włoch Emma Bonino zaapelowała do szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego, by zaangażował się na rzecz uwolnienia 24 kibiców klubu Lazio Rzym, aresztowanych w Warszawie 28 listopada przed meczem z Legią. Łącznie przed meczem w ramach rozgrywek Ligi Europejskiej zatrzymano około 160 Włochów.

W wydanej nocie Emma Bonino poinformowała, że minister Sikorski obiecał jej, że osobiście zainteresuje się tą sprawą. Poprosiłam również o to, by podjął starania o to, by zostali oni uwolnieni, także za kaucją, w oczekiwaniu na proces - napisała. Włoska minister podkreśliła, że szef polskiej dyplomacji zobowiązał się przekazać jej informacje na temat kibiców Lazio.  

Rzeczywiście, minister Sikorski rozmawiał dzisiaj z minister Bonino. Padła prośba o pomoc w wyjaśnieniu sytuacji kibiców Lazio. Minister Sikorski podkreślił, że kibice zostali pociągnięci do odpowiedzialności zgodnie z polskim prawem, a decyzję wydają niezawisłe sądy. Zaoferował również pomoc w przekazaniu polskiej policji pytań strony włoskiej dotyczącej tej sprawy - stwierdził rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

Kibice Lazio pikietują włoski MSZ

Około 200 kibiców Lazio zorganizowało pikietę siedziby MSZ Włoch. Domagali się uwolnienia kolegów, zatrzymanych w Warszawie przed meczem z Legią. Przynieśli transparent: "Uwolnijcie ich". W trakcie wiecu zbierano pieniądze dla osób przebywających jeszcze w Polsce, by mogły po opuszczeniu aresztu wrócić do domu.  

Sprawa kibiców powinna zostać omówiona na forum UE - uważa wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Włoszka Roberta Angelilli. Taką interpelację złożyła w Komisji Europejskiej i Radzie UE w Brukseli.  
 
W wydanej nocie, przytoczonej przez agencję Ansa, wiceprzewodnicząca PE stwierdziła: Po kilku dniach sprawa ta ma wciąż wiele ciemnych punktów, które trzeba naświetlić po to, aby nie ucierpiały fundamentalne prawa naszych rodaków za granicą.

Następnie Angelilli podkreśliła: Wiele przypadków związanych z zatrzymaniem i osądzeniem obywateli włoskich jest niejasnych, a charakteryzują je ewidentne nadużycia i przesada ze strony władz Polski.

Ponadto eurodeputowana poinformowała, że otrzymuje sygnały o "różnych przypadkach włoskich obywateli", którzy - jak twierdzi - doświadczyli "maltretowania". Wymagają one wyjaśnień wobec Włoch i Europy - dodała przedstawicielka włoskiej prawicy. Domaga się ona, aby Komisja Europejska i Rada Europejska naciskały na polską policję i wymiar sprawiedliwości i uzyskały od nich zapewnienia, że uszanowały one prawo obywateli włoskich do obrony i sprawiedliwego procesu.   

Zarzuty pod adresem polskich sił porządkowych skierował także w poniedziałek szef Włoskiego Komitetu Olimpijskiego Giovanni Malago.

Wydarzenia w Warszawie określił jako "przykre" i oświadczył, że oczekuje na raport w sprawie kibiców Lazio.  

Abstrahując od zachowania niektórych jednostek, postawę sił porządkowych wyróżniał na pewno brak respektu dla podstawowych norm - powiedział Malago.   

Ambasada RP w Rzymie w oświadczeniu zamieszczonym na Facebooku przyznała, że dotarły do niej, między innymi za pośrednictwem portali społecznościowych, krytyczne, a także "niezbyt uprzejme" głosy sympatyków klubu Lazio pod adresem polskich władz. Nasza placówka wyjaśniła, że zatrzymani zostali poddani normalnej procedurze sądowej, która - jak podkreślono - w wielu przypadkach potwierdziła ich odpowiedzialność i stawiane im zarzuty.

(mpw)