Polska gotowa jest ominąć kryzys dzięki mistrzostwom Europy w piłce nożnej w 2012 roku - stwierdza w relacji z Warszawy ekonomiczny włoski dziennik "Il Sole-24 Ore". Przytacza szacunki, według których impreza ta przyniesie wzrost PKB o 1,5 procent.

Prestiżowa gazeta zwraca uwagę na silną obecność włoskich firm w Polsce, która - jak podkreśla - przyciąga zagraniczne inwestycje. Jedna z takich firm, pochodząca z Udine, uczestniczy w budowie "futurystycznego" Stadionu Narodowego w Warszawie. Według autora relacji konstrukcja tego obiektu robi wrażenie z racji swego piękna i lekkości. Stadion ten - czytamy w artykule - stanie się symbolem mistrzostw. Te zaś gazeta nazywa "rogiem obfitości" dla kraju.

Polska cieszy się dobrym zdrowiem - wskazuje "Il Sole-24 Ore" zwracając uwagę na dobre prognozy ekonomiczne na ten rok i zapowiedź hojnych inwestycji, wspomaganych przez mannę spadającą z Brukseli oraz 81 miliardów euro pomocy strukturalnej i dla rolnictwa do 2013 roku, co otworzy możliwości przed Polakami, ale i przed zagranicznymi inwestorami.

"Polska przewraca kartę"

Przytoczono opinię wiceprezesa włoskiej firmy, uczestniczącej w budowie autostrad, Giuseppe Cafiero, którego zdaniem powaga kraju bardzo ułatwia zagraniczne inwestycje. Dziennik kładzie nacisk na to, że Polska, po Finlandii zajmuje drugie miejsce w Europie pod względem liczby miejsc pracy, stworzonych przez zagranicznych inwestorów.

Według "Il Sole-24 Ore" obecny rozwój Polski to plan modernizacji porównywalny z tym, jaki przed kilkoma laty miał miejsce w Hiszpanii. Informując o szerokich szansach, czekających w Polsce na zagraniczne firmy, gazeta radzi włoskim przedsiębiorcom, by zainteresowali się sektorem energetycznym i przypomina o planach produkcji energii jądrowej oraz odnawialnej. Ponadto wskazuje sektor turystyczno-hotelarski, co również ma związek z Euro-2012, a także szpitalnictwo.

Polska przewraca kartę - pisze autor artykułu i odnotowuje, że nasz kraj przeszedł łagodną transformację ustrojową, bez szczególnych wstrząsów. Podsumowuje, że do tej pory w czasie kryzysu Polska podejmowała właściwe kroki, o czym świadczy między innymi dobry stan systemu bankowego.