4-stronnicowy list - między innymi z prośbą o niewzywanie policji - zostawił złodziej, który włamał się do sklepu w małej miejscowości koło Człuchowa na Pomorzu. Zapewnił w nim właściciela, że wkrótce ureguluje należności za skradzione rzeczy. Złodziej został już zatrzymany i tymczasowo aresztowany.

Właściciel sklepu nie miał nawet szansy, by dać wiarę w słowa złodzieja zapisane w liście. Wezwał bowiem policję, gdy tylko dostrzegł włamanie - zanim sam wszedł do środka swojego sklepu. Policjanci, którzy przyjechali na miejsce, znaleźli list od złodzieja w leżącym na sklepowej ladzie zeszycie. W tym liście sprawca włamania napisał, że bardzo mu przykro, że włamuje się do tego sklepu. Że nie jest złodziejem, ale zmusiła go do tego sytuacja życiowa i rodzinna. Pisał o tym, że koledzy go zostawili, że ma 20 lat i że grozi mu kara więzienia, bo ma już wyrok w zawieszeniu. Kilka razy powtarzał też prośbę o to, żeby właściciel sklepu nie informował policji, żeby dał mu szansę, a on z czasem wróci do tego sklepu i zapłaci za wszystko co wziął i za ewentualne straty – mówi Sławomir Gradek z Komendy Powiatowej Policji w Człuchowie.

Dzięki pozostawionym przez złodzieja informacjom – między innymi o wieku i wyroku – policji szybko udało się ustalić tożsamość sprawcy. Można powiedzieć, że za policję wykonał sporą część pracy, bo w liście zawarł nawet listę skradzionych przez siebie rzeczy. Wypunktował artykuły, które zabrał z tego sklepu. To były spożywcze artykuły, do tego cygara, papierosy. Te rzeczy zabrał. Coś tam też zjadł na miejscu. Pisał o tym, że są to rzeczy potrzebne mu do życia – mówi Gradek. Dodaje, że artykuły warte były łącznie około 100 złotych. Dodatkowo złodziej ukradł też około 50 złotych, które były w sklepie.

Po zatrzymaniu 20-latek przyznał się do winy. Usłyszał zarzuty, sąd zgodził się także na 2 miesiące tymczasowego aresztu dla sprawcy. Policjanci z Człuchowa podkreślają, że mężczyzna był już karany za włamania – między innymi do piwnic i domów. Ich zdaniem 20-latek, tylko w tym roku, zdążył dopuścić się już 14 podobnych przestępstw.

(mpw)