Wręczenie pierwszej w historii Nagrody Solidarności i uroczysta sesja Zgromadzenia Narodowego - to najbardziej prawdopodobny plan wizyty Baracka Obamy. Amerykański prezydent pojawi się w Warszawie czwartego czerwca z okazji rocznicy wyborów z 1989 roku.

Jak ustalił reporter RMF FM amerykański prezydent będzie gościł w Polsce najwyżej kilkanaście godzin. We wtorek trzeciego czerwca Barack Obama miałby pojawić się w Gdańsku na gali Nagrody Solidarności, a w środę na uroczystościach państwowych w Warszawie.

Trzeciego czerwca ma zostać uroczyście wręczona Nagroda Solidarności. Czwartego czerwca szereg uroczystości państwowych. Ale jeżeli chodzi o precyzyjne informacje dotyczące uczestnictwa prezydenta USA w poszczególnych punktach i przedsięwzięciach związanych z naszymi obchodami, na to trzeba będzie jeszcze poczekać - mówi RMF FM Joanna Trzaska z Pałacu Prezydenckiego. Do tej pory zaproszenie na uroczystości rocznicowe przyjęło kilkanaście głów państw z całego świata m.in. prezydenci Francji i Niemiec.

O tym, że Barack Obama wybiera się do Polski już ponad miesiąc temu informował nasz waszyngtoński korespondent Paweł Żuchowski. 

To będzie już druga wizyta amerykańskiego przywódcy w Polsce

Amerykański prezydent był w Polsce dwa dni w maju 2011 roku. Był wtedy gościem specjalnym roboczego obiadu w ramach zorganizowanego przez prezydenta Bronisława Komorowskiego XVII szczytu Europy Środkowej. Obama zadeklarował wtedy potwierdzenie ważności sojuszu między państwami Europy Środkowej a Stanami Zjednoczonymi.

Prezydent USA rozmawiał m.in. z premierem Donaldem Tuskiem. W Pałacu Prezydenckim spotkał się z liderami opozycji antykomunistycznej z czasów PRL i z przedstawicielami partii politycznych. Z kolei podczas spotkania w Katedrze Polowej Wojska Polskiego rozmawiał z bliskimi ofiar katastrofy smoleńskiej. Złożył też kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz przed pomnikiem Bohaterów Getta.

(ug)