RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Wielkie odejście pielgrzymów

Publikacja: Wtorek, 19 sierpnia (06:10) Aktualizacja: Wtorek, 19 sierpnia (06:00)

Coraz mniej osób pielgrzymuje pieszo na Jasną Górę - informuje "Rzeczpospolita".

W tym roku w 59 pielgrzymkach do jasnogórskiego klasztoru na obchodzone 15 sierpnia święto Wniebowzięcia szło 73,4 tys. wiernych. To o 30 proc. mniej niż w roku 2004, gdy pieszo do Częstochowy przyszło 103,3 tys. osób. Liczby te zmniejszają się niemal co roku. W 2009 r. było 84,9 tys. pielgrzymów, a w roku ubiegłym - 75,1 tys.

Dane te potwierdzają cytowani przez gazetę duchowni. Socjologowie tłumaczą to przemianami religijności Polaków.

"Dużą rolę odgrywa tu demografia. Od kilku lat systematycznie nas ubywa. Widać to szczególnie w grupie młodych ludzi, a to spośród nich zawsze pochodziła największa liczba pątników" - mówi "Rzeczpospolitej" ks. Jacek Siekierski - "Prócz tego studenci w wakacje bardzo często pracują, by zarobić na czesne, wynajem mieszkania, utrzymanie w czasie studiów".

Rzeczpospolita (j.)

Źródło:  

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: