“Za nic mają obowiązki, które przysięgają wykonywać, ślubując na konstytucję i Boga. Zmieniają barwy polityczne, nie licząc się z wyborcami” – pisze o polskich parlamentarzystach “Dziennik Polski”. “Kształt Sejmu obecnej kadencji zmienia się raz po raz. Nie ma ani jednego klubu, który zachowałby stan posiadania z dnia wyborów w 2011 r.” – podkreśla.

“Trzy lata temu PO miała 207 posłów, dziś - 197. PiS po ogłoszeniu wyniku wyborów dysponowało 157 głosami. W dniu pierwszego posiedzenia Sejmu klub stopniał do 138 osób. Głównie z powodu odejścia kilkunastu posłów, którzy utworzyli nieistniejący już zresztą klub Solidarnej Polski. Dziś PiS ma 129 mandatów. Ruch Palikota w szczytowym momencie miał 44 posłów, obecnie - jako Twój Ruch - stopniał do 16. Jedenastu jego byłych posłów założyło mało znane koło "Bezpieczeństwo i Gospodarka". Tylko SLD i PSL mają dziś więcej posłów niż w listopadzie 2011 r. Sojusz liczy 32 posłów, czyli o pięciu więcej, choć na początku kadencji ubywało mu przedstawicieli. Z kolei PSL ma dziś 31 mandatów - o trzy więcej niż trzy lata temu. Ludowcy i SLD zostali zasileni głównie posłami z partii Janusza Palikota" - wylicza “Dziennik Polski".

Gazeta przytacza przykłady parlamentarzystów, którzy jak kameleon zmieniają barwy polityczne. “Łukasz Gibała został wybrany z listy PO. Po kilku miesiącach został członkiem Ruchu Palikota, a gdy partia zmieniła szyld, stał się posłem Twojego Ruchu. Dziś jest posłem niezrzeszonym. Podobną drogą poszedł Ludwik Dorn: PiS, Solidarna Polska, a obecnie jest także niezrzeszony. Ale przebiła ich wszystkich Anna Grodzka. W Sejmie zaczęła pracę w Ruchu Palikota, potem była w Twoim Ruchu, a obecnie także jest posłem niezrzeszonym. Zmieniła jednak barwy partyjne i przeszła do Partii Zielonych" - czytamy w “DP".

Wątpię, czy jest w Polsce inna grupa zawodowa, która w tak wielkim zakresie lekceważy sobie wykonywanie obowiązków zawodowych - mówi “Dziennikowi Polskiemu" profesor Antoni Kamiński, politolog z Polskiej Akademii Nauk.

W poniedziałkowym "Dzienniku Polskim" także:

- Sztuka mówienia do obrazu

- Drzewa do wycinki znajdź na mapie

- Oskarżyciel od... uniewinniania