Chcecie w Wielką Sobotę wybrać się do sklepów, by kupić jeszcze kilka drobiazgów na wielkanocny stół? Pamiętajcie o dwóch ważnych kwestiach: punkty usługowe będą dziś, czyli 3 kwietnia, otwarte krócej, a na ich funkcjonowanie wpływają koronawirusowe obostrzenia. Szczegóły znajdziecie w naszym tekście.

Zapewne u wielu osób przygotowania do Wielkanocy są już na zaawansowanym poziomie. Domy wysprzątane, babka upieczona, jajka i żurek prawie gotowe. Wiele osób z różnych względów planuje wybrać się jednak jeszcze na zakupy w Wielką Sobotę, 4 kwietnia. Warto mieć na uwadze, że w przeddzień Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego wiele sklepów osiedlowych, warzywniaków, czy też większych marketów będzie czynnych znacznie krócej, najczęściej do godz. 13. Po tej godzinie otwarte pozostaną mniejsze, osiedlowe biznesy. 

Z racji wcześniejszego zamknięcia w Wielką Sobotę, niektóre, duże sieci handlowe zdecydowały się wydłużyć godziny otwarcia w Wielki Piątek. Część supermarketów działała wczoraj nawet do godz. 23:30. 

Dowiedz się: Koszyk wielkanocny nieco droższy niż przed rokiem. Ile wydamy na święta?

Koronawirusowe obostrzenia w sklepach

Wybierając się na zakupy przed Świętami Wielkanocnymi musimy pamiętać także o obowiązujących obecnie, koronawirusowych obostrzeniach. 

Do 9 kwietnia w placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób: 

  • 1 osoba na 15 m2 - w sklepach do 100 m2,
  • 1 osoba na 20 m2  - w sklepach powyżej 100 m2.

Zamknięte są obecnie wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane. Chodzi o placówki o powierzchni powyżej 2 000 m2.

Nieczynne są również centra i galerie handlowe. Wyjątek stanowią tutaj m.in. sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe i księgarnie.

Dowiedz się więcej:

Każda osoba w sklepie musi zakrywać usta i nos za pomocą maseczki. Sklepy mają obowiązek udostępniać klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji dłoni.

Wielkanoc i Lany Poniedziałek. Jak będą czynne sklepy?

W Niedzielę Wielkanocną i Lany Poniedziałek sklepy będą zamknięte. 

Czynne mogą być jednak mniejsze, osiedlowe biznesy, gdzie za ladą stanie właściciel. 

Zakupy zrobimy także na stacjach benzynowych. 

Ile niedziel handlowych w tym roku?

W 2021 roku zakaz handlu nie obowiązuje jeszcze jedynie w: ostatnią niedzielę kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.