Jakie prawa przysługują nam, gdy korzystamy z usług adwokatów, lekarzy czy architektów? To jeden z tematów konferencji "Zawód zaufania publicznego: przeszłość-teraźniejszość-przyszłość". Spotkanie odbędzie się 10 września w Warszawie. Wstęp jest wolny. Patronem medialnym konferencji jest RMF FM. Dwa panele dyskusyjne moderować będą dziennikarze RMF FM: Tomasz Skory i Michał Dobrołowicz.

Wydarzenie to wpisuje się zarówno w obchody 100-lecia niepodległego Państwa Polskiego, a jednocześnie związane jest z obchodami 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej. Adwokatura była jednym z pierwszych niezależnych samorządów zawodowych w odrodzonym Państwie Polskim powołanym Dekretem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego 24 grudnia 1918 - informują organizatorzy konferencji.

Każdego dnia korzystamy z pomocy architektów, inżynierów, doradców podatkowych, prawników, a nie dostrzegamy, jakie znaczenie ma to, że funkcjonują w samorządzie zawodowym. Na tej konferencji możemy nauczyć się, dlaczego te samorządy są ważne tak samo, jak samorząd terytorialnym, istnienie województw czy samego państwa. To te samorządy sprawiają, że jesteśmy bezpieczni: mieszkamy w domach projektowanych przez przygotowanych do tego architektów, leczą nas lekarze, którzy mają określone umiejętności. O tym będziemy mówić 10 września - podkreśla adwokat Mikołaj Pietrzak, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie - głównego organizatora konferencji. Gdy idziemy do eksperta - reprezentanta zawodów zaufania publicznego, to związany jest on tajemnicą. Informacje, które mu przekazujemy są bezpieczne - dodaje. 

W czasie konferencji uroczysty wykład wprowadzający wygłosi profesor Jadwiga Staniszkis. Swoje wystąpienie będzie miał też Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. 

W trakcie konferencji merytorycznej będziemy starać się podsumować funkcjonowanie zawodów zaufania publicznego, zdiagnozować aktualne nasze wspólne trudności i zagrożenia oraz odpowiedzieć na pytanie, jaka powinna być nasza rola i jak ją powinniśmy wypełniać w przyszłości - informują organizatorzy spotkania.

Udział w konferencji jest bezpłatny

Aby wziąć udział w konferencji należy się zarejestrować do 5 września 2018 roku wysyłając e-mail na adres konferencja@zaufani100lat.pl 

Decyduje kolejność zgłoszeń.

Dokładny program konferencji jest dostępny TUTAJ