Lech Wałęsa weźmie udział w uroczystościach upamiętniających podpisanie Porozumień Sierpniowych w Szczecinie. Były prezydent potwierdził przyjazd 28 sierpnia - poinformował Tomasz Dąbrowski z biura informacji zachodniopomorskiego urzędu marszałkowskiego.

Były prezydent weźmie udział w uroczystej gali "Sierpień" w szczecińskim Teatrze Polskim w sobotę. Planowane jest przemówienie Wałęsy.

W szczecińskich obchodach 30. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych wezmą także udział prezydent Bronisław Komorowski oraz szef NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek. Obaj przyjadą do Szczecina w niedzielę, by tego dnia wziąć udział w uroczystościach na pl. Solidarności.

Obchody 30. rocznicy Porozumień Sierpniowych w Szczecinie zainaugurowano w ubiegłą środę wystawą plenerową "Szczeciński sierpień 1980". Ekspozycja przed urzędem miasta pokazuje genezę oraz przebieg strajku, który zapoczątkował powstanie Solidarności.

Oprócz głównych rocznicowych uroczystości, które mają się odbyć 28-29 sierpnia, wyjątkowym szczecińskim wydarzeniem będzie koncert i widowisko multimedialne "Freedom Symphony Tribute to Solidarity", które zaplanowano na 26 sierpnia w Teatrze Letnim. Innym wydarzeniem ma być wystawa "Początek", na którą złożą się wielkoformatowe fotografie przedstawiające bohaterów pamiętnego Sierpnia'80. Wystawa stanie w centrum Szczecina 27 sierpnia.

29 sierpnia zaplanowano mszę św. w szczecińskiej katedrze, a wieczorem widowisko "W hołdzie Solidarności - Drogi do Wolności" z udziałem zespołu Lombard. Oficjalne obchody zakończą się 30 sierpnia uroczystością pod bramą stoczni szczecińskiej.

30 sierpnia minie 30. rocznica podpisania Porozumienia Szczecińskiego, kończącego strajki 1980 roku na Pomorzu Zachodnim. Było to pierwsze z porozumień zawartych pomiędzy strajkującymi robotnikami a rządem. Kolejne podpisano następnego dnia w Gdańsku.

Porozumienia Sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej - i stały się początkiem przemian z 1989 roku - obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego. Pierwsze strajki latem 1980 roku były reakcją na podwyżki cen mięsa i wędlin, wprowadzone przez ówczesną ekipę Edwarda Gierka. W połowie sierpnia 1980 r. zaczęły się strajki na Wybrzeżu. W podpisanym w Szczecinie dokumencie znalazły się postulaty strajkujących. Przed historycznym porozumieniem strajkowało ponad 200 zakładów pracy w Szczecinie i województwie.