W Zakopanem powstaje nowoczesne, multimedialne centrum edukacji przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Będzie kosztować 11,5 mln złotych, z czego prawie 8 mln pozyskano z funduszy europejskich. W miejscu tradycyjnego muzeum przyrodniczego powstanie nowoczesne centrum z prezentacjami multimedialnymi i trójwymiarowymi dioramami.

Zwiedzający zakopiańskie centrum edukacji przyrodniczej będą mieli wrażenie, że znajdują się na tatrzańskiej łące lub w lesie, zamieszkałym przez dzikie zwierzęta. Nie tylko będzie można zobaczyć przyrodę ożywioną i nieożywioną Tatr, ale także przekonać się na własnych oczach, jaki wpływ mają na nią ludzie.

W budowanym obiekcie powstanie także makieta tatrzańskiej jaskini, w której nie dość, że będzie obniżona temperatura i podniesiona wilgotność, to jeszcze na dnie będzie płynął prawdziwy potok, a z sufitu kapać będzie woda.

Prezentowane będą ekosystemy łąk, lasów i tatrzańskich jaskiń. Ekspozycja opatrzona będzie multimedialnym komentarzem wraz z wizualizacją efektów zachodzących w przyrodzie procesów naturalnych oraz wynikających z wpływu człowieka - mówi kierownik działu Edukacji i Nauki TPN Marcin Guzik.

W kinie będzie można obejrzeć tatry, np. z lotu ptaka

Oprócz tego w dwóch salach kinowych będzie można zobaczyć Tatry oczami ich mieszkańców - dzikich zwierząt.

Konwencja filmów zakłada przekaz edukacyjny z punktu widzenia zamieszkujących Park zwierząt. Jeden z filmów, prezentowany na dwóch przeciwległych ekranach, pokazywać będzie wybrane przykłady zachowań zwierząt w konsekwencji spotkania z człowiekiem. Drugi stanowić będzie obserwację środowiska Tatr z lotu ptaka. Takie ujęcie tematu zmierza do pokazania, że park jest przestrzenią wspólnej koegzystencji człowieka z przyrodą, niemniej jednak to przyroda ma znaczenie nadrzędne - tłumaczy Marcin Guzik.

Pojedyncze zachowania turystów w połączeniu z efektem skali wynikającej z liczby odwiedzających Park są dla ekosystemów Parku największym zagrożeniem. Ekspozycja będzie w całości dostępna dla osób niepełnosprawnych, w tym poruszających się na wózkach. Przewidziano realizację przewodników w językach obcych najczęściej reprezentowanych przez odwiedzających oraz specjalny udogodnienia dla osób niedosłyszących, głuchych i głuchoniemych - posługujących się polskim językiem migowym - dodaje rzecznik prasowy.

Nowoczesne Centrum Edukacji Przyrodniczej będzie można zwiedzać już w drugiej połowie przyszłego roku.

(łł)