W Wielką Sobotę sklepy będą otwarte, ale zdecydowanie krócej niż w poprzednich latach. Zgodnie z ustawą "o ograniczeniu handlu w niedziele i święta" drzwi marketów zamkną się dla klientów najpóźniej o godzinie 14.00. W świąteczną niedzielę i poniedziałek duże sklepy i centra handlowe będą nieczynne.

W Wielką Sobotę nie obowiązuje zakaz handlu, ale - zgodnie z ustawą - znaczna część sklepów będzie czynna krócej. W Wielką Sobotę, podobnie jak w wigilię zakupy będzie można zrobić maksymalnie do godziny 14.00

Wiadomo już że na przykład Tesco, Kaufland, Biedronka czy Carrefour zamkną sklepy o godz. 13. Lidl będzie otwarty do 12:30, a Piotr i Paweł oraz Netto do 13:30.

Dłużej otwarte będą mogły być m.in. piekarnie, cukiernie, lodziarnie, kwiaciarnie czy małe osiedlowe sklepy, w których za ladą stanie właściciel lub jego rodzina. Zakupy będzie można zrobić także w sklepach przy cmentarzach lub na stacjach benzynowych.

W wielkanocną niedzielę i poniedziałek (1 i 2 kwietnia) niemal wszystkie sklepy będą zamknięte. Obowiązywać będą takie same wyjątki jak w niedziele niehandlowe. [JAKIE DOKŁADNIE - SPRAWDŹ!]

Przypomnijmy, wg obowiązującej już ustawy ograniczającej handel zakupy można robić w wybrane niedziele w 2018 roku. W 2019 roku tylko jedna niedziela w miesiącu ma być handlowa. Zupełny zakaz handlu będzie obowiązywać od 2020 roku.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł., a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

(MKam)