"Pojutrze Prawo i Sprawiedliwość ma przedstawić wyniki audytu dotyczącego działalności poprzedniego rządu" - zapowiedziała w Sejmie rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek.

"Pojutrze Prawo i Sprawiedliwość ma przedstawić wyniki audytu dotyczącego działalności poprzedniego rządu" - zapowiedziała w Sejmie rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek.
Premier poprzedniego rządu Ewa Kopacz /Paweł Supernak /PAP

Będzie można ocenić, jak funkcjonował ten rząd, w których obszarach ewentualnie nadużył swoich uprawnień lub nie. Wiemy, że ten audyt będzie w środę, będzie dotyczył wszystkich ministerstw, natomiast na ocenę poczekajmy po wypowiedziach pani premier i poszczególnych ministrów - powiedziała Beata Mazurek. Spodziewam się, że ten audyt zostanie przedstawiony w sposób rzetelny. W zależności od tego, jakie będą w nim padały stwierdzenia, będziemy zadawać pytania, będzie można ocenić, jak funkcjonował rząd - dodała.

Premier Beata Szydło zapowiadała dwa miesiące temu, że audyty dotyczące m.in. funkcjonowania ministerstw za poprzedniego rządu będą przedstawiane jeszcze w marcu. Jeżeli chodzi o audyty, to będziemy na bieżąco przedstawiali informacje, które są w nich zawarte. Część z tych informacji musimy przeanalizować, dlatego że one być może wymagają jakiegoś uzupełnienia czy doprecyzowania. Być może powinniśmy zainteresować odpowiednie instytucje państwa tymi danymi - mówiła wówczas premier dodając: Opinia publiczna będzie na bieżąco informowana o stanie państwa, jaki zastaliśmy po przejęciu rządów.

"PiS poprze Tuska, jeśli ten nie bedzie szkodził Polsce"

Beata Mazurek pytana dziś, czy Donald Tusk uzyska poparcie Prawa i Sprawiedliwości na drugą kadencję na stanowisku szefa Rady Europejskiej odpowiedziała: Z całą pewnością nie będziemy uprawiać polityki rewanżu, nie będziemy zachowywać się tak jak Platforma Obywatelska wobec Janusza Wojciechowskiego. Podkreślaliśmy to wielokrotnie i podtrzymujemy to, że polityków polskich na arenie międzynarodowej trzeba wspierać. Jeśli Donald Tusk nie będzie szkodził Polsce, to takie poparcie od nas uzyskaTUTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

Kiedy spotkanie liderów partii nt. projektu ustawy o TK autorstwa PiS?

Rzeczniczka poinformowała dziś również, że w środę, czwartek albo piątek odbędzie spotkanie liderów partii m.in. na temat projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS. Ostatecznej daty nie ma. Rozważane są trzy dni: środa, czwartek albo piątek, z tendencją na piątek. Ale ostateczne decyzje podejmie marszałek Sejmu Marek Kuchciński - powiedziała Mazurek.

Dodała, że ustawa PiS o TK może być procedowana na pierwszym posiedzeniu Sejmu po rozmowach liderów partyjnych.

PiS złożył w Sejmie projekt ustawy o TK. Według projektu m.in. rozprawa w pełnym składzie wymagałaby udziału co najmniej 11 z 15 sędziów, a zasada rozpatrywania spraw według kolejności wpływu nie dotyczyłaby m.in. wniosków ws. ustawy o TK.

(mal)