66. Lekcja Śpiewania z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbędzie się 11 listopada na Rynku Głównym w Krakowie. Do rąk uczestników trafi 6,5 tysiąca bezpłatnych śpiewników, przygotowanych przez Kancelarię Prezydenta Miasta Krakowa.

Kraków zupełnie inaczej świętuje ten dzień - w sposób radosny i uroczysty. Kraków może być przykładem dla innych miast, że Święto Niepodległości może być świętem, które obchodzimy godnie, ale także z uśmiechem - powiedział  prezydent Krakowa, prof. Jacek Majchrowski. 

Artyści kabaretu Loch Camelot i publiczność śpiewać będą polskie pieśni i piosenki, opisujące historię Polski, od powstań narodowych do współczesności. Narratorem koncertu będzie pomysłodawca lekcji i dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemar Domański, a zespół artystów Loch Camelot poprowadzi Ewa Kornecka.

Wystąpią także zorganizowane grupy młodzieży, a nawet przedszkolaków, które od pewnego czasu uczestniczą w Lekcjach Śpiewania i deklarują chęć wystąpienia w czasie koncertów.

Po lekcji wśród publiczności rozdanych zostanie ok. 100 karmników, wykonanych z materiałów odpadowych przez pracowników krakowskiego MPO. Spółka ta od lat wspiera inną inicjatywę Waldemara Domańskiego - Asocjację Promotorów Radosnego Ptaka - budując ze starych mebli budki lęgowe oraz karmniki dla ptaków.

Jak informuje Biblioteka Polskiej Piosenki, także w USA odbędzie się amerykańska, druga edycja Lekcji Śpiewania, której organizatorką jest Beata Kaczmarczyk. Na podstawie materiałów przekazanych przez Bibliotekę Polskiej Piosenki grupa Polaków 12 listopada zaśpiewa 20 pieśni i piosenek historycznych.

Biało-czerwone karaoke na Rynku Głównym!

Wcześniej, o 14:30 "II Ogólnopolskie śpiewanie biało-czerwonych przebojów" wraz z RMF FM. Chcemy wraz w Wami na Rynku Głównym w Krakowie wspólnie zaśpiewać największe polskie przeboje. W tym roku na scenie pojawią się: zespół Sound'n'Grace, Mateusz Ziółko a także... LADY PANK!

Będziemy rozdawać słodkie biało-czerwone ciastka "niepodległościówki", biało-czerwone chorągiewki, a także płyty z polską muzyką. [SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY >>>]

Relacja z wyjątkowej akcji na krakowskim Rynku oczywiście na antenie RMF FM i na naszych stronach w internecie. Bądźcie z nami! 

Krakowskie Lekcje Śpiewania zainspirowały już kilkadziesiąt miast, w których odbywają się podobne koncerty.

Pierwsza Lekcja Śpiewania w Krakowie pt. "Radosna Niepodległości" odbyła się 11 listopada 2002 r. Rozdano wtedy kilkaset śpiewników i wspólnie z prawie 2-tysięczną publicznością odśpiewano trzydzieści pieśni i piosenek. Rekordowa Lekcja Śpiewania miała miejsce 11 listopada 2008 r., kiedy na Rynku Głównym zgromadziła 30 tys. uczestników.

(m)