Od dzisiaj przy ulicy Warzywnej w Radomiu działa pierwszy na Mazowszu sklep socjalny, w którym osoby potrzebujące mogą zrobić zakupy w niższych cenach. Sklep prowadzi Fundacja "Droga Życia". Radom to kolejne, po Katowicach, miasto, w którym działa taki sklep. W najbliższych tygodniach podobna placówka ma przyjmować klientów także w Warszawie.

W radomskim sklepie oprócz produktów spożywczych znaleźć można też ubrania, środki higieny osobistej i podstawowe produkty gospodarstwa domowego. Także przy ulicy Warzywnej w Radomiu skorzystać można z pierwszej w tym mieście jadłodzielni, czyli szafy z częścią lodówkową na produkty, którymi można się podzielić z innymi. Można tam zostawić jedzenie, którego mamy w nadmiarze.

Kto może korzystać ze sklepu socjalnego?

Zaświadczenia, które uprawniają do zakupów w sklepie socjalnym w Radomiu, wydaje tamtejszy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Jak ustalił tam nasz reporter Michał Dobrołowicz, osobami uprawnionymi do otrzymania świadczenia są osoby, które aktualnie korzystają z pomocy społecznej, czyli klienci MOPS-u. Wydane w ten sposób zaświadczenie będzie ważne przez pół roku.

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ Z PRZYGOTOWAŃ DO OTWARCIA SKLEPU SOCJALNEGO W WARSZAWIE 

Idea sklepu socjalnego

W sklepie socjalnym ceny zazwyczaj są niższe co najmniej o połowę w porównaniu do innych punktów handlowych. 

Ceny odzieży nie przekraczają 10 złotych, poza garniturami. Garnitur kosztuje 30 złotych. Mówimy oczywiście o rzeczach nowych. Chcemy, żeby sklep został otwarty przed Wielkanocą, aby osoby potrzebujące i ubogie przed Świętami mogły zrobić tańsze zakupy - tłumaczył w rozmowie z RMF FM Mikołaj Rykowski z Fundacji Wolne Miejsce, która przygotowuje sklep socjalny w Warszawie. 

Opracowanie: