W dniu Święta Pracy na kilka godzin w Bytomiu powstało… Centrum Lenistwa. Społecznicy z tego miasta zebrali się przed Elektrociepłownią Szombierki. Przed tym zabytkiem techniki rozłożyli koce, leżaki i postanowili nic nie robić. To swoisty protest w obronie ikony górnośląskiego przemysłu, która niszczeje.

Dziś zachowujemy się tak, jak w sprawie tego budynku zachowują się decydenci czyli właściciel, władze miasta i województwa czyli nie robimy nic - mówił RMF FM jeden ze społeczników z organizacji Miasto Dla Mieszkańców.  Budynek Elektrociepłowni Szombierki znajduje się na Szlaku Zabytków techniki, ale od pewnego czasu nie można go zwiedzać.

Obawiamy się, że jeśli ten stan potrwa dłużej, to obiekt zostanie usunięty ze Szlaku. Właściciel tłumaczy, że budynek nie jest odpowiednio zabezpieczony i przystosowany dla turystów - wyjaśniają członkowie MDM. Podkreślają, że dla nich EC Szombierki to miejsce wyjątkowe. Niektórzy nazywają budowlę świątynią postindustrializmu. Twierdzą, że pomysłów na zagospodarowanie budynku jest wiele. Dlaczego nie można zrobić tu delfinarium? - pyta ze śmiechem jeden z działaczy MDM. Inny dodaje już serio, że była koncepcja utworzenia w Szombierkach Śląskiego Centrum  Nauki. Ten obiekt ma już  swoją historię. Prowadzono tu działalność kulturalną. Odbyła się tutaj Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego, Festiwal Sztuki Wysokiej.  To wszystko świadczy o tym, ze można tu wiele zrobić - tłumaczy.

Społecznicy apelują o zainteresowanie się przyszłością zabytku. Apelujemy, żeby dostrzeżono potencjał tego miejsca , żeby nie patrzono na problem tylko na wyzwanie i możliwości , jakie w nim się kryją - mówią naszej dziennikarce Annie Kropaczek.