Z powodu trudnych warunków pogodowych w 30 szkołach województwa świętokrzyskiego nie odbywają się lekcje. Część uczniów miała problemy z dotarciem do szkół. W części placówek nie ma prądu.

Chodzi głównie o szkoły podstawowe, do których większość uczniów dojeżdża na zajęcia lub o budynki, w których ogrzewanie jest uzależnione od dostaw energii.

Lekcje nie odbywają się w części szkół powiatów: ostrowieckiego, opatowskiego, jędrzejowskiego, pińczowskiego, staszowskiego, włoszczowskiego, kazimierskiego, buskiego i kieleckiego. Zajęcia odwołano we wszystkich szkołach gminy Waśniów (pow. ostrowiecki) i Czarnocin (pow. kazimierski).

Sytuacja jest dynamiczna. Część z placówek to te, w których lekcji nie było także wczoraj. Niektóre z nich wznowiły dziś lekcje, ale przyszły też informacje o odwołaniu zajęć w kolejnych - tłumaczyła kurator oświaty Małgorzata Muzoł.

Z uwagi na przerwy w dostawach energii elektrycznej kuratorium przełożyło na inny termin zaplanowane na środę i piątek konkursy przedmiotowe na szczeblu powiatowym z matematyki i historii, które miały zostać przeprowadzone za pośrednictwem internetu.

W większości regionu, na drogach lokalnych panują trudne warunki drogowe, spowodowane oblodzeniem jezdni i opadami śniegu. Oblodzenie sieci przesyłowych spowodowało awarię sieci elektrycznej.

(mal)