Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. Alerty dotyczą południowych powiatów w województwach małopolskim i śląskim oraz południowych i zachodnich powiatów w województwie dolnośląskim.

W województwach małopolskim i śląskim, w rejonach podgórskich IMGW przewiduje dziś wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 do 45 km/h, osiągającego miejscami w porywach do 80 km/h - a w nocy z piątku na sobotę do 75 km/h. Wiatr będzie wiał z południa i południowego wschodu.

Z kolei na terenie województwa dolnośląskiego przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 90 km/h z południa.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

IMGW przypomina o przestrzeganiu wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia oraz o dostosowaniu swoich planów do warunków pogodowych.