Coraz więcej "pęczniejących" butli z gazem wypełnianych przez nieuprawnione rozlewnie trafia do sprzedaż. Butle pęcznieją, ponieważ jest w nich za dużo gazu. Te niepokojące informacje przekazały reporterowi RMF FM wielkopolskie firmy napełniające butle z gazem. Niepokojący jest również fakt, że Urząd Dozoru Technicznego nie ma uprawnień do karania nieuczciwych firm.

Butla z gazem powinna być wypełniona w 85 procentach. Oszuści transportują czasem gaz w butlach na stacje benzynowe i wtedy napełniają je po tzw. korek. Zdarza się, że przez przypadek napełniona do pełna butla trafia do zwykłej sprzedaży.

Klient, który kupiłby taką butlę na mrozie i wniósł ją do domy narażony, jest na ogromne niebezpieczeństwo - mówi Jan Czapracki z jeden z dużych firm rozlewających gaz. Przybywa butli, które są napęczniałe, bo działało na nie zbyt duże ciśnienie – dodaje.

Urząd Dozoru Technicznego nie ma uprawnień do ukarania oszustów. W Polsce gaz lać może każdy. Nie ma zezwoleń na taką działalność. Sprawdzajmy, czy dane na plombie są takie same jak na butli. To gwarancja, że gaz nalała uczciwa firma – mówi Jan Czapracki.