"Jeżeli będzie bardzo duży opór społeczny wobec ustawy o metropolii warszawskiej, to niewykluczone, że się z tego wycofamy" - mówi w rozmowie z RMF FM Beata Mazurek, rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej posłowie tej partii mówili, że utworzenie metropolii warszawskiej jest przesądzone.

Zdaniem Beaty Mazurek decyzja ws. ustawy metropolitarnej zapadnie w najbliższych dniach. Jak podkreśla rzeczniczka, teraz nic nie jest jeszcze przesądzone. 

W Prawie i Sprawiedliwości trwa dyskusja, czy forsowanie zmian dobrze wpłynie na sondaże. Według Marcina Kierwińskiego z Platformy Obywatelskiej, politycy partii rządzącej chcą jedynie uspokoić nastroje przed zaplanowanymi referendami w podwarszawskich gminach. 

PiS z podkulonym ogonem ucieka przed swoimi pomysłami. Nie mam wątpliwości, że to tylko taktyczna gra - stwierdza Kierwiński.

Kierwiński uważa, że projekt ustawy już teraz powinien trafić do kosza, bo jeśli tak się nie stanie, to deklaracje o wycofaniu się są tylko polityczną grą na czas. 

Przypomnijmy, że zgodnie ustawą metrolpolitarną, miasto stołeczne Warszawa swoim zasięgiem miałaby objąć gminę Warszawa oraz gminy: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki i Zielonka.

Projekt jest krytykowany przez samorządowców i parlamentarną opozycję.

(mal)